ZIELONA GÓRA:

Jak opiekować się osobą w kwarantannie? Radzi lekarz z SOR-u

Przy zakażeniu koronawirusem lub podejrzeniu infekcji ostrożność powinni zachować nie tylko pacjenci. Nadzwyczajne środki bezpieczeństwa muszą również zastosować ich opiekunowie. Szymon Michniewicz, kierownik Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Zielonej Górze, radzi, jak postępować.

Przede wszystkim – powinniśmy zachować dystans. Osoba w kwarantannie domowej musi przebywać w osobnym pomieszczeniu.

Jeżeli mamy taką możliwość (co w niektórych sytuacjach jest trudne), powinniśmy wydzielić pokój, w którym ta osoba śpi i przebywa z dala od pozostałych członków rodziny. Wydzielmy inną łazienkę, toaletę. Oczywiście cały czas powtarzam: jeżeli mamy taką możliwość. Jeżeli nie, powinniśmy zachowywać tak duże odległości, jak jest to tylko możliwe. Swoją codzienną aktywność powinniśmy tak planować, żebyśmy się jak najrzadziej spotykali. Dotyczy to pobytu w kuchni, w łazience, w pokoju, w którym przebywamy na co dzień.Szymon Michniewicz

Osoba zakażona lub podejrzana o zakażenie powinna mieć również osobny komplet naczyń i sztućców. To samo dotyczy przyborów toaletowych.

Jeżeli mamy jedną łazienkę, zanim ta osoba ją opuści, powinna dokładnie ją umyć. Standardowymi środkami czyszczącymi, w rękawiczkach, później te rękawiczki wyrzucić do oddzielnego pojemnika na śmieci. Pamiętajmy o klamkach, pilotach, telefonach. Jeżeli korzystamy z jednych, to ta osoba, która z nich korzysta, powinna robić to w świeżo założonych rękawiczkach, wcześniej myjąc ręce.Szymon Michniewicz

Collegium Medicum Uniwersytetu Zielonogórskiego przetłumaczyło i opublikowało infografikę na temat opieki nad osobą w kwarantannie. Znajdziecie ją poniżej.

fot. WHO

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: