ZIELONA GÓRA:

Jak obradować w czasie koronawirusa? Spór o sesje w Zielonej Górze trwa

– Błędy, przekłamania, złośliwości – tak nazywa słowa radnych Koalicji Obywatelskiej w kontekście zwoływania nadzwyczajnych sesji rady miasta Piotr Barczak, przewodniczący zielonogórskiej rady miasta.

Od momentu, kiedy wybuchła epidemia koronawirusa radni spotkali się ze sobą trzykrotnie w formie wirtualnej. I wyłącznie w trybie nadzwyczajnym. Krytyczni wobec tego sposobu zwoływania sesji i ich porządku są radni Koalicji Obywatelskiej, którzy wczoraj poświęcili temu tematowi konferencję prasową. Do słów radnych dziś odniósł Piotr Barczak.

Sesja nadzwyczajna zwoływana jest przez przewodniczącego na wniosek prezydenta lub co najmniej 1/4 składu rady w terminie 7 dni. Nie ma mowy, co do jakich uchwał to ma być. Nie ma mowy też, czy one mają być wyjątkowe, czy nie wyjątkowe. To nie przewodniczący decyduje o zwołaniu sesji nadzwyczajnej tylko np. klub radnych, który zarzuca, że nie może przeprowadzić sesji.

Barczak skrytykował m.in. radnego Marcina Pabierowskiego, który jest również przewodniczącym Komisji Rozwoju Miasta i Ochrony Środowiska. Przewodniczący uważa, że zamiast spotkać się w ramach komisji, ten wolał zwoływać konferencję i uprawiać politykę. – Mieszkańcami nie chciał się zajmować, ale klubem i partią jak najbardziej – dodał dziś Barczak.

Do tych słów odniósł się Marcin Pabierowski. – Zwołanie komisji radnych muszą poprzedzić uchwały, które wpływają od przewodniczącego.

Szef klubu radnych Koalicji Obywatelskiej uważa, że przewodniczący nie poradził sobie ze swoją funkcją w czasie koronawirusa.

Cała praca i organizacja rady miasta jest w rękach przewodniczącego. On to robi chaotycznie, nie pozwala nam komfortowo i skutecznie realizować zadań dla mieszkańców i stąd ta konferencja. Tu nie chodzi o przytyki. Ta konferencja jest wskazówką dla przewodniczącego, żeby wyciągnął wnioski, refleksje. Od lutego, gdy zaczęła się epidemia, pan przewodniczący nie wyciągnął żadnych wniosków. “Polityka psuje charakter” i pan Barczak jest tego najlepszym przykładem, a cytat powinien sobie wziąć do serca.

Dodajmy, że sesję nadzwyczajną może zwoływać przewodniczący na wniosek prezydenta lub minimum siedmiu radnych.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

SKOMENTUJ ARTYKUŁ

Tagi
Zobacz więcej
Back to top button
Close
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: