ZIELONA GÓRA:

Jak dobrze dokarmiać ptaki i czy sami „zjadamy” planetę? Szczegóły – na Nocy Biologów

Przyroda zmienia się na naszych oczach i często pod naszym wpływem. O tym, jakie może nieść to ze sobą zagrożenie, świadczą chociażby ostatnie pożary w Australii. O środowisku warto jednak rozmawiać także lokalnie, do czego zachęca Noc Biologów.

Hasłem wydarzenia są w tym roku „Globalne zmiany środowiska”, ale specjaliści z Centrum Przyrodniczego pokażą również to, co dotyczy naszej okolicy. A jest to na przykład problem dokarmiania ptaków.

Wprawdzie tegoroczna zima bardziej na razie przypomina jesień, ale myślę, że temat jest ważny. Już od wielu lat są dyskusje, czy należy dokarmiać, czy nie dokarmiać, jaki rodzaj pokarmu należy stosować. Chcemy przybliżyć tę problematykę, poznamy ptaki, które zimują w Polsce i oczywiście odniesiemy się do problemu, kiedy faktycznie należy te ptaki dokarmiać.Krystyna Walińska, kierownik Centrum Przyrodniczego

Tematyka pokazów będzie się skupiać również na trybie życia człowieka. Czy potrafimy żyć ekologicznie? Można to obliczyć.

Od pewnego czasu możemy określić, czy nasza planeta jest w stanie zabezpieczyć nam wszystkim potrzeby życiowe. Właśnie temu służy obliczanie śladu ekologicznego. Możemy się zorientować, w jaki sposób funkcjonujemy i czy nasz styl życia jest mniej, czy bardziej eko. Wspólnie zastanowimy się, jakie zmiany możemy wprowadzić w naszym życiu, żeby być bardziej eko.Krystyna Walińska

Uczestnicy Nocy Biologów nauczą się też programować ozoboty – roboty, które działają w technologii rozszerzonej rzeczywistości. Będą również tworzyć „mikroświat w słoiku” – kompozycje roślinne w szklanych naczyniach. Noc Biologów w Centrum Przyrodniczym odbędzie się w czwartek od godziny 12:00 do 18:00.

PROGRAM NOCY BIOLOGÓW

Pokazy
„Dokarmianie ptaków zimą”
Prowadzący: Robert Rektor
Awifauna to znacząca grupa wielu ekosystemów. Uczestnicy zajęć poznają ptaki zimujące w Polsce i dowiedzą się dlaczego nie odlatują one do ciepłych krajów. Odniesiemy się do problemu dokarmiania ptaków – jaki rodzaj pokarmu jest dla nich bezpieczny i kiedy należy je dokarmiać. Nie zabraknie praktycznych przykładów i ciekawostek.
Wiek: bez ograniczeń

„Niepewny byt planktonu w obliczu globalnych zmian środowiska”
Prowadzący: Dagmara Kołeczek-Sprawka
Rozwielitka Daphnia sp, to mały skorupiak wchodzący w skład zooplanktonu, będący ważnym ogniwem sieci pokarmowej organizmów zamieszkujących zbiorniki słodkowodne. Zmieniające się warunki środowiskowe mają wpływ na wygląd i procesy życiowe rozwielitki. Uczestnicy pokazu przeprowadzą obserwację tych zwierząt pod mikroskopem i zaobserwują efekty tych zmian.
Wiek: 3+ lat

„Czy nasza planeta jest w stanie sprostać Twoim potrzebom konsumpcyjnym?”
Prowadzący: Angelika Chołowienko, Magdalena Konys
Uczestnicy z wykorzystaniem tablicy interaktywnej obliczą swój ślad ekologiczny, a tym samym odpowiedzą sobie na pytanie czy prowadzą ekologiczny tryb życia. Wspólnie zastanowimy się jakie zmiany wprowadzić w naszym życiu, aby być bardziej eko.
Wiek: 10+ lat

„Zapylacze, a nasze codzienne życie”
Prowadzący: Klaudia Michalewicz, Ita Szczepańska
Zapylanie jest niezbędne dla życia na naszej planecie. Co pozostanie nam do jedzenia jeśli zabraknie zapylaczy? Jak możemy im pomóc? Poznaj z nami fascynujący świat tych małych, ale ważnych owadów.
Wiek: 3+ lat

Pokaz z elementami warsztatu

„Tworzymy zielony mikroświat w słoiku”
Prowadzący: Adriana Topczewska
Uczestnicy poznają podstawy tworzenia kompozycji z żywych roślin w szklanych naczyniach – florariach. Dowiedzą się, jak samodzielnie wykonać mini-ogród: wybrać naczynie, przygotować właściwe podłoże, odpowiednio dobrać rośliny i pasujące elementy dodatkowe. Zainteresowani przygotują własne kompozycje w przyniesionych naczyniach. Najmłodsi uczestnicy dodatkowo umieszczą we florariach figurki zwierząt – przedstawicieli gatunków zagrożonych wyginięciem. Zapewniamy podłoże, rośliny i figurki zwierząt.
Ponadto prowadzący przedstawi znaczenie roślin w przyrodzie i dla człowieka. Wyjaśni procesy niezbędne dla ich prawidłowego rozwoju w środowisku naturalnym oraz we florariach, m.in. oddychanie, pobieranie i obieg wody oraz fotosyntezę.
Wiek: 4+ lat

Warsztaty

„Ozoboty – zaprogramujmy czystą planetę”
Prowadzący: Aleksandra Dyrkacz, Natalia Pietrus-Czekałowska
Celem warsztatów jest propagowanie zrównoważonego rozwoju wśród najmłodszych. Uczestnicy w trakcie zajęć będą programować ozoboty i przemierzać trasy z wykorzystaniem technologii AR (rozszerzonej rzeczywistości). Na ekranie swoich telefonów będą mogli obserwować wykreowany, przyjazny świat.
Wiek: 4+ lat

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00