ZIELONA GÓRA:

Ile w tym roku zapłacimy za truskawki w Zielonej Górze?

Maj jest miesiącem, w którym rozpoczyna się sezon na świeże owoce. Na bazarkach i w sklepach możemy zatem kupić nie tylko na przykład jabłka, ale i uwielbiane przez wielu truskawki. Ile w tym roku zapłacimy za ich kilogram?

Według danych portalu Business Insider, ceny truskawek są niższe niż w ubiegłym roku. Wpływ na to ma przede wszystkim pogoda i import owoców z zagranicy. Nikola Wolanin, sprzedawczyni truskawek w Zielonej Górze, podkreśla, że cieszą się dużą popularnością.

Truskawki, które tutaj mam są z Nowogrodu Bobrzańskiego. Za kilogram stoją jakieś 16 – 17 złotych. To zależy od tego, czy dobrze się sprzedają w ciągu dnia, czy nie. Wczoraj na przykład zabrakło, był taki popyt, że zabrakło truskawek i już pod koniec dnia no nie było skąd ich wziąć tak naprawdę, bo nie było ich tyle.

 

Ceny pozostałych owoców, a także warzyw i wyrobów zwierzęcych nie maleją. Sprzedawczyni Emilia Komorowska zaznacza, że obecnie coraz więcej klientów sprawdza ceny niemal wszystkich kupowanych produktów.

Rozmawiając z rolnikami, mówią, że wszystkie środki ochrony roślin poszły tak ceny w górę, że oni wszyscy muszą to też nałożyć na swój produkt. Wszystkie te dodatkowe czynniki, jakie wpływają na produkcję warzyw i owoców, będziemy my odczuwali i to jest wszystko powiązane. My też domagamy się obniżenia cen, bo to też nie może być tak, że będzie wszystko rosło, bo nie będzie potem kupca.

 

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego inflacja w kwietniu wyniosła 12,4%. Minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk przekazuje zaś, że w najbliższym czasie ceny dalej będą rosły.

Materiał przygotowała: Izabela Budakowska

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X