ZIELONA GÓRA:

Historia regionu w nowoczesnym „opakowaniu”. Oto projekt Muzeum Ziemi Lubuskiej!

Muzeum Ziemi Lubuskiej już teraz jest nowoczesne. W salach wystawowych znajdują się chociażby infokioski, które dostarczają np. informacji o cennych zbiorach instytucji. Dzięki rozbudowie i modernizacji budynku zobaczymy jednak lokalną historię i zabytki w niespotykanej dotąd skali.

W powiększonym muzeum zwiedzający zobaczą rzeczy, których do tej pory nie mogli oglądać. Szczegóły podał dyrektor muzeum, Leszek Kania.

Myślę chociażby o panoramie miasta z końca XIX wieku. Będzie to dosyć ważny element ekspozycji historycznej w formie ślimakowatej konstrukcji. Pojawią się również obiekty symboliczne, które mówią o skomplikowanej historii naszej ziemi. Myślę tutaj o nagrobku jednego z producentów szampana zielonogórskiego. Drugi poziom ekspozycyjny będzie poświęcony bogatym zbiorom sztuki współczesnej. U nas ta ekspozycja będzie się składała z dynamicznych ekranów, które przeszyją przestrzeń.Leszek Kania

Za aranżację wnętrz odpowiada firma Vidi-Film ze Zbrosławic koło Tarnowskich Gór. Jej przedstawicielka, Alicja Lubos-Schatton przekonuje, że multimedia nie będą górować nad eksponatami.

Jesteśmy takimi projektantami, którzy w pierwszym rzędzie wychodzą od interesujących obiektów. Natomiast multimedia są bardziej tłem. We współczesnym muzealnictwie różnie to bywa. Muzeum Ziemi Lubuskiej ma bardzo bogate zbiory. Postanowiliśmy je w odpowiedni sposób wydobyć. Ważna jest nie wielość eksponatów, ale raczej ich dobór i aranżacja. Staraliśmy się szczególnie wydobyć artefakty o wartości symbolicznej, które mówią dużo więcej niż wszelkie opisy.Alicja Lubos-Schatton, przedstawicielka firmy Vidi-Film

Zespół projektowy konsultuje zawartość wszystkich ekspozycji z pracownikami muzeum.

Przy modernizacji muzeum w grę wchodzą też roboty budowlane. Na etapie projektowania budynku musiało pojawić się kilka zmian. Liczba kondygnacji zmniejszyła się do czterech. Teraz trwa poszukiwanie wykonawcy.

Jesteśmy po pierwszym przetargu na roboty budowlane. Niestety, ponieważ firmy oferowały wykonanie robót za wyższe kwoty niż posiadamy w budżecie, musieliśmy unieważnić procedurę. Być może w poniedziałek albo w pierwszych dniach przyszłego tygodnia uda się nam ogłosić drugi przetarg.Jerzy Duber, kierownik administracyjno-gospodarczy Muzeum Ziemi Lubuskiej

Cały projekt rozbudowy i modernizacji Muzeum Ziemi Lubuskiej potrwa do końca 2019 roku. Jego wartość to ponad 18 milionów złotych, z czego 12 milionów to dofinansowanie z Unii Europejskiej.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X