ZIELONA GÓRA:

Gra, która zmienia myślenie. Joanna Brodzik o postrzeganiu niepełnosprawności

Zmiana świadomości społecznej wobec osób z niepełnosprawnością – taki jest główny cel fundacji „Opiekun Serca”. W jaki sposób go realizuje? Pokazuje ludzi, którzy mają cechy liderów, są aktywni mimo swoich ograniczeń. Pomaga też zrozumieć potrzeby i trudności związane z niepełnosprawnością.

Te potrzeby są nierzadko podstawowe, takie jak u każdego człowieka. Rozmowy na ten właśnie temat sprawiły, że powstała fundacja – tłumaczy jej prezeska, aktorka Joanna Brodzik.

Z jednej strony była to rozmowa z osobą z niepełnosprawnością, która mówiła o jej najbardziej palącej potrzebie, która bywa tabu. Mówię o prawdziwym kontakcie z drugim człowiekiem, o bliskości. To jedna wielkość. Druga wielkość to rozmowa z mamą dziewczynki z dużym ograniczeniem. Mamą, która powiedziała mi, że od osiemnastu lat nie była w kinie. Bo nie może pozwolić sobie na to, żeby zostawić swoje dziecko. Nie ma w sobie narzędzi emocjonalnych, żeby poradzić sobie z sytuacją typu trzy godziny poza domem.Joanna Brodzik

Fundacja pokazuje również doświadczenia cenne dla osób w pełni sprawnych. W grze „Zamiana” każdy może wejść np. w rolę osoby niewidomej i pokonać specjalny tor przeszkód. Bariery są zróżnicowane, zależnie od rodzaju niepełnosprawności.

Ludzie przychodzą, żeby spróbować rzucić kostką, która jest naszą wielką poduchą. Trzeba złapać tę poduchę, przytulić i sprawdzić, którą ścianę się przytuliło. To, co przytulisz, jest twoją niepełnosprawnością, którą przybierasz na czas gry. Ważne jest dla mnie to, co dzieje się z cywilami: płaczą, zapisują w naszej „księdze zamiany” to doświadczenie jako coś bardzo dla nich ważnego. Są tacy, którzy zwiewają, siadają w kucki, potrzebują czasu, by z tym doświadczeniem się oswoić. To jest naprawdę wzbogacające, kiedy po 15-20 minutach bez oczu uczysz się ogarniać w ciemnym garażu.Joanna Brodzik

Swoich sił w grze „Zamiana” będziecie mogli spróbować i wy. Fundacja „Opiekun Serca” pojawi się 1 września od 12:00. na zielonogórskim rynku. Gra rozpocznie imprezę „Holiday’s End, czyli 20 urodziny Radia Index”.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: