ZIELONA GÓRA:

Gorzowska katedra podzieliła zielonogórskich radnych na sesji

Zaczęło się od dyskusji dotyczącej błędów formalnych uchwały o przekazaniu pieniędzy na remont gorzowskiej katedry, a z tego wywiązała się wymiana zdań pomiędzy zielonogórskimi, dotycząca obu lubuskich stolic. 

Andrzej Brachmański: – Katedra otrzymała olbrzymie środki na renowację wcześniej ze środków unijnych i nie wiem, czy jest potrzeba wydawania pieniędzy na miasto, które bardzo kocham, ale które jestem przekonany, w drugą stronę nigdy by się na taki gest nie zdobyło. Chciałbym zaapelować, żeby wnioskodawcy wycofali tę uchwałę. Rozważyli wszystkie za i przeciw, i dopiero z nią przyszli.

Adam Urbaniak: – Moim zdaniem rozwiązań jest kilka. Przypomnę, że to jest wydatek budżetowy. Inicjatywę w zakresie zmiany ma prezydent i należałoby to z organem wykonawczym przekonsultować. Po drugie jest możliwa ścieżka przekazania pomocy finansowej dla innej jednostki samorządu terytorialnego, bo na to jest podstawa w ustawie o samorządzie gminnym. Gdyby następnie tam uzgodniono, w jaki sposób samorząd przekaże pieniądze dla parafii, to wtedy można taką uchwałę podejmować. Zawsze możemy podjąć też miękką uchwałę w postaci apelu bądź oświadczenia. Na tę jest po prostu za wcześnie. Wnioskuję o wycofanie.

Robert Górski: – Uważam, że pieniądze przekazane przez nas nie maja sensu. Gdybyśmy przekazali 3 mln zł, to można dyskutować, a 30 tys. zł… no po co… Pani premier przekazała z naszych podatków pieniądze. Ja będę głosował przeciw.

Jacek Budziński: – Tu chodzi o pewną symbolikę. Robimy po prostu gest. Pewnie, że nas stać na 500 tys. zł, milion, ale to nie o to chodzi Robert. Chodzi o gest. Jeżeli chcecie państwo tego zrobić, to nie. Nikt nie będzie za to umierał. Mam nadzieję, odpukać, że Gorzów zachowałby się podobnie.

Adam Urbaniak: – Kolego Jacku Budziński, bardzo dziękuję ci, za takie przedstawienie sprawy. Zapewne 3% więcej będziesz miał w następnych wyborach. Gratuluję. Te 30 tys. zł, to zrobiło się twój 30 srebrników.

Kazimierz Łatwiński: – Chyba pan Adam (Urbaniak – dop. MK) trochę nie w formie dzisiaj. Kwota rzeczywiście nie jest porażająca. Taka jest zasada, jak się prowadzi kwesty. Każdy wrzuca po złotówce i z tego wychodzi ogromna kwota. Tak to rozumiem.

Eleonora Szymkowiak: – Dziwi mnie dyskusja na tej sali. Powinniśmy być ponad podziałami. Ta dyskusja jest bezprzedmiotowa. Powinniśmy wyrazić swoją aprobatę lub dezaprobatę w głosowaniu. Dla mnie to jest bardzo przykre. Jestem przekonana, że gdyby dotknęło nasze miasto, to Gorzów wyszedłby z twarzą. Na pewno by nam pomógł.

Robert Sapa: – Wnioskuję do osób, które wniosły tę uchwałę, o ściągnięcie i przygotowanie właściwego dokumentu.

Krzysztof Kaliszuk: – Nie można przekazać nie naszej parafii pieniędzy Zielonej Góry. Najpierw powinno się porozmawiać z Gorzowem, czy miasto może przekazać pieniądze parafii. Jeśli się okaże, że miasto Gorzów przejmie na siebie rolę pośrednika, to nie jest problemem, żeby na najbliższej sesji wystąpić z wnioskiem o pomoc dla samorządu miasta Gorzów Wlkp. w celu… i ten cel określić. (…) To nie jest zgodne z prawem. Chcemy się ośmieszać?

Ostatecznie uchwała została wycofana z porządku obrad.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X