ZIELONA GÓRA:

Gminny Program Rewitalizacji do zmiany. Będzie ograniczenie wjazdu na deptak?

Trwa proces zmiany Gminnego Programu Rewitalizacji dla Zielonej Góry. Projekt dokumentu zakłada m.in. utworzenie systemu kontroli ruchu kołowego na deptaku. Wjazd samochodów na ten teren ograniczałyby słupki. Ten pomysł podczas swojego ostatniego posiedzenia pozytywnie ocenił Komitet Rewitalizacji.

Jako przedstawiciel mieszkańców w spotkaniu uczestniczył radny Paweł Zalewski. Przyznaje, że ruch samochodów na deptaku jest problematyczny, na co zielonogórzanie już zwracali uwagę.

Również podczas spotkania konsultacyjnego rozmawiałem z mieszkańcami, pytałem ich, jak się do tego odnoszą, czy rzeczywiście słupki są potrzebne. Były bardzo różne opinie, ale z naciskiem na „tak”, że jednak dosyć sporo samochodów wjeżdża na deptak. Sam to widzę, ponieważ też jestem mieszkańcem śródmieścia – widzę, że szczególnie nad ranem, do godziny 10:00, 11:00, może nawet do 12:00, idąc przez deptak czy jadąc rowerem, troszkę robimy slalom pomiędzy samochodami.

 

System kontroli ruchu na deptaku polegałby na tym, że słupki chowałyby się w chodniku np. na dźwięk syreny służb ratowniczych lub po ich wyłączeniu przez uprawnionych mieszkańców bądź właścicieli lokali.

Komitet Rewitalizacji poparł również przekształcenie podwórka między placem Matejki i ulicą Kupiecką. Ma tam powstać parking oraz teren zielony z wyeksponowanymi murami pierwszego miejskiego cmentarza.

To podwórko będzie wykorzystane w postaci zielonej przestrzeni dla mieszkańców, z wyeksponowaniem tych historycznych uwarunkowań z pierwszego okresu, kiedy Zielona Góra powstawała. Będzie także stworzenie szlaku pieszego ciągnącego się w zasadzie pomiędzy wszystkimi okolicznymi ulicami. Uznaliśmy, że jest to dobre rozwiązanie.

Do tematu Gminnego Programu Rewitalizacji będziemy jeszcze powracać.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: