ZIELONA GÓRA:

Gdzie warto ruszyć na wakacje? Może do… centrum krwiodawstwa?

W wakacje wielu z nas wyjeżdża. Rzadziej odwiedzamy więc stacje krwiodawstwa, a to sprawia, że maleją ich zapasy. Jeśli mamy jednak potrzebę oddania krwi, możemy to zrobić również poza miejscem zamieszkania. Być może nawet drogi nasze oraz Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa się przetną?

Jak zawsze, na wagę złota jest krew każdej grupy. Pracownicy RCKiK nie ukrywają jednak, że najbardziej niezbędna jest ta „minusowa”.

Pamiętajmy, że w naszej populacji jest tylko 15% osób z grupą krwi o Rh ujemnym. Tych grup krwi zawsze będziemy czuć pewne niedobory. Apelujemy, wysyłamy SMS-y. Krwiodawcy, którzy wyrazili zgodę na otrzymywanie takich SMS-ów, co jakiś czas dostają informacje, że pilnie potrzebna jest grupa krwi B-, 0-, AB- czy nawet B+, ostatnimi czasy i takiej potrzebujemy. Zachęcam do regularnego odwiedzania naszej strony – jest na niej „barometr krwi”. Kropelki odzwierciedlają nasze stany magazynowe.Krzysztof Piwowarczyk, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Zielonej Górze

Jeśli akurat znajdujemy się w Zielonej Górze, to możemy np. pomyśleć o akcji krwiodawczej połączonej z atrakcjami, która odbędzie się już dziś, 6 lipca.

Zachęcam do odwiedzin naszego mobilnego punktu poboru krwi. Będzie stacjonował przy galerii Focus, przy fontannie. Tam planujemy przeprowadzić fajny event fotobudkowy, także jeżeli macie państwo czas, to serdecznie zapraszam. A do tego w poniedziałek ukazał się harmonogram akcji wyjazdowych na całe wakacje. Tam możemy sobie sprawdzić, gdzie aktualnie będzie nasz mobilny punkt poboru krwi czy ekipa stacjonarna. Odwiedzamy całe województwo.Krzysztof Piwowarczyk

Sobotnia zbiórka krwi przed Focusem będzie trwała od 10:00 do 14:00.

W wakacje możemy też odwiedzić terenowe oddziały RCKiK. Województwo lubuskie ma ich 5: w Gorzowie, Międzyrzeczu, Sulęcinie, Żaganiu i Żarach. –  Zachęcam, bo krew jest potrzebna przez cały rok, a szczególnie w wakacje. Jeżeli macie państwo chwilę – to jest tylko godzinka lub półtorej naszego wolnego czasu, który musimy poświęcić. A możemy zrobić naprawdę coś fantastycznego – uratować ludzkie życie – dodaje przedstawiciel RCKiK.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X