ZIELONA GÓRA:

Folkowo po raz dwunasty

Festiwal rozpocznie się 28.07 i potrwa do 3.08. Występy odbędą się na scenie przy Ratuszu, w Ochli, Lubuskim Teatrze i kilku innych obiektach. Szczegółowy program znajdziecie na oficjalnej stronie wydarzenia. W tym roku do Zielonej Góry przybędą grupy z całego świata. Poniżej prezentujemy sylwetki wszystkich uczestników Folkowej Góry 2013.

C Z E C H Y

 

Dziecięca grupa folklorystyczna “Malá Jasénka” z Vsetína została utworzona w 1955 roku, jako rezerwa w zespole dorosłych. Alena Zdražilová – kierownik zespołu – prowadzi go od 1972 roku. Grupa taneczna kultywuje tradycje folkloru z regionu Horní Vsacko. W programie artystycznym zwyczaje ludowe połączone są z kalendarzem zmian w przyrodzie i odbijają się echem wydarzeniami i opowieściami opartymi na scenariuszach życia Wałasów (Wołosów). “Malá Jasénka” regularnie bierze udział w pokazach folklorystycznych i innych uroczystościach. Do tej pory grupa ze swoim programem artystycznym odwiedziła Turcję, Niemcy, Polskę, Węgry, Cypr, Sycylię i Estonię.

Obecnie grupa dzieci i młodzież liczy 70 osób. Należą do niej tancerze w wieku 4-14 lat. W zespole są też inni członkowie oraz muzycy dwóch zespołów cymbalistów. To właśnie członkowie zespołu cymbalistów wraz z grupą folklorystyczną nagrali w 2000 roku płytę CD.

Celem osób kierujących zespołem folklorystycznym jest odkrywanie muzyków młodego pokolenia, których wychowaniem zajmuje się kierownik ("primáš") i menadżer artystyczny grupy “Malá Jasénka” Zdeněk Kašpar. Grupie folklorystycznie “Malá Jasénka” akompaniuje zespół cymbalistów, których kierownikiem jest Jan Vaculín.

 

G H A N A

 

Fundacja Freesprit założyła w Moree Zespół Taneczny "FREESPIRIT". Dzieci i młodzież wspierane przez fundację uczą się tradycyjnych tańców, gry na bębnach i szerzą kulturę wśród lokalnej społeczności. Podtrzymują tradycję festiwali, które odbywają się w różnych porach roku i regionach. A to festiwale są częścią bogatej kultury i tradycji ghanijskiej. Łagodzą one konflikty, łączą społeczności i motywują do powrotów tych, którzy kiedyś stąd wyjechali. Kolorowe i radosne tańce dzieci połączone ze śpiewami i muzyką przyciągają turystów z różnych kontynentów.

Grupa wystąpiła również podczas 2nd International Conference African Culture and Development w Akrze. W obliczu ekspansji kultury zachodu grupa „FREESPIRIT” próbuje zachować ducha Afryki, jej różnorodność tradycji, wierzeń i sztuki.

Kierownikem grupy jest Pani Krystyna Choszcz, a dyrektorem muzycznym dr Mawuyram Quessie Adjahoe. Choreografię opracowuje Margaret Delali Numekevor.

 

 

L I T W A

 

Zespół “GRANDINELE” został założony w 1977 roku, kiedy to Zita Rimkuvienė przybyła do miasta Panevėžys na praktyki magisterskie. Spotkała się z dziećmi i założyła młodzieżowe kółko taneczne, które otrzymało nazwę “Grandinėlė”. Potem nastąpiło 30 lat twórczej pracy pedagogicznej obfitującej w poszukiwania i osiągnięcia, radość i rozczarowanie. Do dzisiaj jest ona kierownikiem, choreografem, pracownikiem kultury, nauczycielem baletu i stałym członkiem organizacji IOV.

Dla około 100 członków grupy kontakt z zespołem oznacza niekończącą się młodość i sposób na spędzanie wolnego czasu. Tancerze przyjmowani są do zespołu “Grandinėlė” kiedy są jeszcze dziećmi. Wzrastają wśród tańca i muzyki, aby potem opuścić grupę. Następnie przychodzi nowe pokolenie dzieci, aby kontynuować żywą tradycję.

W 2004 roku zespół “Grandinėlė” dał swój tysięczny koncert. W czasie swojej interesującej i długiej historii zespół uczestniczył w wielu regionalnych festiwalach i litewskich obchodach związanych z pieśnią i tańcem. Grupa “Grandinėlė” brała udział w ponad 60 międzynarodowych festiwalach pieśni i tańca na całym świecie (m.in. Białoruś, Litwa, Estonia, Polska, Francja, Niemcy, Belgia, Wielka Brytania, USA, Włochy, Turcja, Kanada, Hiszpania, Meksyk, Republika Czeska, Słowacja, Austria, Wyspy Kanaryjskie, Grecja, Maroko, Portugalia, Cypr i inne). Dyrektorem muzycznym grupy jest Audrius Dervinis.

 

S E R B I A

 

Stowarzyszenie Kultury i Sztuki "Abrasevic" z Kraljewa istnieje już blisko 85 lat. Jest najstarszą instytucją kultury w Kraljewie i zastało założone w 1926 roku przez Pana Dragiego Tesica.
Na początku stowarzyszenie obejmowało 3 grupy: chór, sekcja dramatyczna i zespół tamburynistów. Obecnie zespół liczy 350 członków i ma sekcję taneczną, muzyczną, dramatyczną i baletową. Jednakże grupa folklorystyczna zajmuje centralne miejsce w stowarzyszeniu i stała się synonimem nazwy towarzystwa "Abrasevic".

W latach 60. XX wieku zespół odnosił duże sukcesy artystyczne i po raz pierwszy wyjachał za granicę. Dla członków grupy tanecznej pierwszy duży festiwal (w którym wzięli udział) odbył się w Polsce, w Zielonej Górze. Potem grupa występowała w Austrii, Wielkiej Brytanii, Holandii, Niemczech, Szwecji, Brazylii, USA, Chinach, Francji, Włoszech, Szwajcarii, Hiszpanii, Rumunii, Grecji, Chorwacji, Bośni i Hercegowinie, Macedonii, Republice Czeskiej, Bułgarii. "Abrasevic" stał sie popularny w kraju i za granicą.

W 1995 roku stowarzyszenie "Abrasevic" stało sie członkiem międzynarodowego towarzystwa zespołów folklorystycznych (CIOFF). Stowarzyszenie Kultury i Sztuki "Abrasevic" jest opiekunem tradycji ludowej i kultury serbskiego narodu oraz centrum kulturalnych przedsięwzięć w Kraljewie i tym rejonie Serbii.
Obecnie Pan Rade Kuburovic jest dyrektorem zespołu i orkiestry dziecięcej. Natasha Arsenijevic pracuje jako choreograf grupy, a Dejan Vukovic – dyrektor muzyczny.

 

T U R C J A

 

Grupa o nazwie “İLKADIM ATATÜRK ORTAOKULU FOLK DANS GROUP” została utworzona w 1998 roku w mieście Samsun. W jej skład wchodzą uczniowie İlkadım Secondary School i w niej to ten zespół jest jedną z najważniejszych sekcji kultural-nych. Od 2007 roku grupa pracuje pod patronatem Folklore Educatıon Center G.S.K. (ATAFEM). Zespół liczy 8 trenerów, 100 tancerzy i 10 muzyków.

Zespół folklorystyczny prezentuje tańce z regionu Morza Czarnego, takie jak: Artvin, Samsun and Trabzon. Sa to najbardziej popularne tańce w Turcji, a składają się z wielu pełnych werwy figur. Niektóre tańce odzwierciedlają wydarzenia, codzienne życie i entuzjazm wszystkich mieszkańców Turcji. Kostiumy noszone przez tancerzy są podobne do mundurów wojskowych młodych mężczyzn z tego regionu. Z kolei ubiory noszone przez tancerki nawiązują do ceremonii zaręczyn i zaślubin.

Do tej pory zespół występował podczas kilku lokalnych konkursów tańca ludowego oraz prezentował folklor turecki na międzynarodowych festiwalach i turniejach w Rumunii, Czechach, Chinach, Bośni i Hercegowinie.

Dyrektorem grupy “İLKADIM ATATÜRK ORTAOKULU FOLK DANS GROUP jest Ali Ertűrk, kierownikiem muzycznym – Őmer Kanca. Choreografię dla zespołu przygotowuje Adem Tural i Ferdi Avci.

 

U K R A I N A

 

Folklorystyczna grupa taneczna “Perlyna” została utworzona w 1995 roku. Nazwa grupy oznacza perłę. Głównym powodem założenia tego zespołu była chęć połączenia wszystkich form folkloru regionu Połtawy i popularyzacja ukraińskich tańców narodowych, także ukazanie przepięknych przykładów folkloru miasta i okolic Lubny.

Główny trzon grupy stanowi 30 osób w wieku 12-15 lat, które są zakochane w ukraińskich tańcach ludowych.

Folklorystyczna grupa taneczna „Perlyna” bierze udział w wielu regionalnych, ukraińskich i międzynarodowych koncertach, konkursach, festiwalach dramatycznych i przedstawieniach. W Polsce byli po raz pierwszy w 2002 roku. Swój program artystyczny prezentowali również w Serbii, Estonii, Bułgarii, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Republice Czeskiej i na Węgrzech.

W repertuarze grupy znajdują się tańce, liryczne i komiczne kompozycje oraz różne zabawy. Są tutaj takie kompozycje jak “Lubens’ki Kozaky”, “Soloha”, “Svatann’a”, “Choho Kozaky Plachut’”. Dyrektorem i choreografem zespołu jest Tetyana Minakova, a kierownikiem muzycznym – Yuriy Kysil. Zespół jest członkiem Ukraińskiej sekcji CIOFF od 2001 roku.

 images

P O L S K A

 

młody lubuskiLUBUSKI Zespół Pieśni i Tańca im. Ludwika Figasa (rok założenia 1953). W 2013 roku zespół obchodzi 60. rocznicę swojego istnienia. Tę długą i niezwykle barwną historię kształtowało na przestrzeni lat ponad 1000 jego członków – amatorów o różnych profesjach i w różnym wieku. Obecnie w 4 grupach (dziecięca, młodzieżowa i dorosła oraz grupa śpiewacza) pracuje około 80 osób. W skład grupy najmłodszej wchodzą dzieci od 5 do 12 roku życia, które prezentują na scenie dwa programy: tańce i zabawy na łące „Postraszymy je!” oraz wiązankę tańców śląskich pt.: :”Niesiemy Marzanka”. Podczas festiwalu towarzyszyć im będzie młodzieżowa para solowa, która zaprezentuje publiczności dwa polskie tańce narodowe: kujawiaka i oberka.

Zespół występował w wielu krajach na różnych kontynentach; Kanadzie, Brazylii, Korei Płn., Tajwanie, Panamie, Francji, Niemczech, Holandii, Luksemburgu, Danii, Finlandii, Szwecji, Czechach, Słowacji, Bułgarii, Węgrzech, Jugosławii, Belgii, Grecji, Hiszpanii, Włoszech i Watykanie.

images

 

P O L S K A

 

watraOK

„Watra” rozpoczęła artystyczną działalność w 1969 roku. Przez wiele lat była jedynym zespołem reprezentującym polskich Bukowińczyków na festiwalach w kraju i poza jego granicami. Ma w dorobku wiele nagród i wyróżnień, spośród których największą satysfakcję przyniosła jej „Srebrna Ciupaga” przyznana na Międzynarodowym Festiwalu Ziem Górskich w Zakopanem (1980 rok) i Nagroda im. Oskara Kolberga. Natomiast największym przeżyciem dla członków zespołu było spotkanie z Papieżem Janem Pawłem II w Castel Gandolfo (1997).

Do ważnych w życiorysie zespołu wydarzeń „Watra” zalicza częstą obecność na naszym zielonogórskim festiwalu oraz udział w koncercie „Epopeja Karpacka” w Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Ambicją i podstawowym jej zadaniem jest wierne podtrzymywanie i przekazywanie młodemu pokoleniu kultury przodków. Dla tego właśnie celu Jadwiga Parecka, kierująca zespołem od chwili jego powstania, utworzyła grupę dziecięcą „MałaWatra”.

Autor: Paweł Hekman

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Close
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors:

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informcji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close