ZIELONA GÓRA:

Focus Park: czy będzie na wrzesień?

Galeria rozrywkowo-handlowa Focus Park powstaje na miejscu Polskiej Wełny, należącej do zabytkowych obiektów miejskich. Ambicja architektów bynajmniej nie ograniczyła się do starań, aby urok miasta nie stracił na przekształceniu tradycyjnego obiektu. Zależało im na tym, żeby przede wszystkim budynek dużo zyskał. Projektem zajęło się znane biuro architektoniczne IMB Asymetria. Podstawą sukcesu było odnalezienie kompromisu pomiędzy dawnymi wzorami architektury a nowoczesnymi koncepcjami i designem. Obiekt musi nie tylko być stylowy, ale również jak najlepiej spełniać funkcję handlowo-rozrywkową.
            „Najbardziej cieszy mnie fakt, że Focus Park wprost wyłonił się z Polskiej Wełny – mówi dyrektor ds. planowania i projektowania w Parkridge, Patrycja Wojciechowska.            – W naszej pracy nieustannie przyświecała nam myśl, żeby zachować charakter fabryki. Naszym zamierzeniem była nowoczesna rewitalizacja, dzięki której Polska Wełna ukaże się jako kompleks o nietypowym stylu i oryginalnym charakterze – w miejscu dotychczasowej zaniedbanej budowli”.
    Mimo że  Polska Wełna z dnia na dzień coraz bardziej przeistaczała się w Focus Park, pierwotny charakter obiektu został zachowany. Włożono wiele wysiłku w to, by osiągnąć ten efekt. Zabytkową elewację poddano tylko gruntownej odnowie. W dachu budynku powstały świetliki, które są pozostałością starego dachu szedowego. Ich umieszczenie zostało zarekomendowane przez konserwatora zabytków. Pozostawiony został również zabytkowy budynek z wieżami. „Przy rewitalizacji każdego z obiektów jest dla nas istotne, aby zachować jego charakter – mówi Agnieszka Drucis, dyrektor ds. marketingu i PR w Parkridge Retail Poland. – Dlatego budowa wszystkich Focus Parków przebiega nie tylko pod nadzorem konserwatorów zabytków, ale też w ścisłej współpracy z nimi. Każdy szczegół jest konsultowany, a wskazówki wdrażane w życie. Mieszkańcy sami będą  mogli ocenić efekty już we wrześniu”.
            Wnętrza centrum będą bowiem nawiązywać do klimatów fabryki poprzez utrzymany w szarej tonacji i przeplatany kolorowymi dodatkami pasaż. Kolejnym ukłonem w stronę tradycji będą betonowe filary pokryte tynkiem lub blachą nierdzewną, szczotkowaną.
           Zespół Parkridge zauważył przywiązanie mieszkańców do zabytkowego obiektu            i uwzględnił je w projektach i planach. Dowodem tego jest nie tylko zachowany charakter Polskiej Wełny, ale także niewielkie muzeum usytuowane w miejscu, gdzie jeszcze kilka lat temu urzędował dyrektor fabryki.  
    Wielka odnowa Polskiej Wełny przebiega etapami. Pierwszy z nich nie obejmie na razie dwóch budynków. Na swoją kolej musi cierpliwe poczekać dawna kotłownia oraz zmiękczalnia.  
    Budowa Focus Parku była nie lada wyzwaniem dla grupy architektów, projektantów
i pracowników budowy. Na sukces nowego obiektu pracowało codziennie 550 osób, a biorąc pod uwagę złożoność kompleksu i chęć przywrócenia go mieszkańcom w jak najpiękniejszej postaci, można śmiało mówić o sukcesie ich pracy.
Autor: Parkridge Retail Poland

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00