KulturaZIELONA GÓRA:

Filmowa ruletka się rozkręca. 6. KOZZI Film Festiwal czas zacząć!

Spotkania, dyskusje, projekcje filmowe i spektakle teatralne, to zestaw festiwalowego menu jakiego będą mogli posmakować zielonogórzanie na 6. KOZZI Film Festiwalu już (uwaga!) 3 września. W ramach Forpoczty w najbliższy czwartek zapoznamy się z sylwetką niezapomnianej aktorki, artystki kabaretowej i osobowości scenicznej Kaliny Jędrusik. Przez kilka dni zapowiada się znakomita uczta artystyczna, a wrażenia estetyczne na pewno pozostaną na długo z widzami.

Zaczynamy już w tym tygodniu. Ponieważ pierwsza Forpoczta rozpocznie się już 3 września (w najblizszy czwartek). Wtedy rozpocznie się pierwszy wieczór z naszą Patronką – Kaliną Jędrusik. W ramach tego wieczoru poświęconego tej wybitnej ale już niestety nieżyjącej aktorce, przedstawimy przede wszystkim biografię, sylwetkę artystki. Zaprezentujemy fragmenty jej filmów, piosenek w jej wykonaniu i występy. A na koniec zaprosimy do obejrzenia filmu z K. Jędrusik “Gdzie jest trzeci król” w reż. Ryszarda Bera.

Niewątpliwie X Muza wywalczyła sobie palmę pierwszeństwa. Tegoroczny KOZZI Film Festiwal podzielony jest na kilka cykli tematycznych. Kino Polskie. Filmy z lat 2019-2020, Kozzi Gangsta Film, Kino znad granicy, prezentujący niemiecką panoramę filmową w ramach partnerstwa z Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej, Dokument na Kozzi i Retrospektywa Kino wg prof. Andrzeja Draguły. Wiara Europy.

W tym roku ksiądz profesor Andrzej Draguła zatytułował swój cykl “Wiara Europy” i w tym cyklu pokaże trzy filmy. Te spotkania cieszą się zawsze bardzo dużym zainteresowaniem i popularnością, ponieważ przed filmem są rozważania na tematy etyczne, kultury, socjologii. Będą trzy filmy w tym roku. M.in. “Serafina” to jest film o malarce francuskiej oraz film braci Dardenne,  belgijskich reżyserów “Młody Ahmed”

Na szczególną uwagę zasługuje cykl Kino Mistrzów. W czasie projekcji będziemy mogli zobaczyć dwa filmy Agnieszki Holland i „Oficera i szpiega” Romana Polańskiego.

Jeśli chodzi o Mistrzów Kina pokażemy dwa obrazy Agnieszki Holland. Poprzedni jej film “Obywatel Jones” oraz ten najnowszy “Szarlatan”, który tydzień temu wszedł do kin czeskich słowackich i tam cieszy się bardzo dużo dużym zainteresowaniem. Jest to historia autentyczna żyjącego Czecha, który się nazywał Jan Mikolášek i był znachorem bardzo znanym w swoim kręgu. Politycy korzystali z jego zdolności, leczyli się różni ludzie. Agnieszka Holland zainteresował ten człowiek ze względu na mistycyzm, ale również na swoje relacje ze światem, z drugim człowiekiem ponieważ jego asystent był również jego partnerem. Jest to dosyć ciekawe kino i zobaczymy ten film pierwsi w Polsce. A jeśli chodzi o drugiego mistrza kina pokażemy film Polańskiego “Oficer i szpieg”.

Sam Festiwal Filmu, Teatru i Książki nie tylko w krótkim czasie daje możliwość obejrzenia kilkudziesięciu artystycznych produkcji na dużym ekranie. Formuła tego wydarzenia również pozwala na odkrywanie tajników pracy aktorów. W namiocie Cafe Film na placu przy Filharmonii z gośćmi festiwalowymi rozmowy poprowadzi Łukasz Maciejewski, dziennikarz, krytyk filmowy i teatralny. Autorskim cyklem tego filmoznawcy jest Moje ulubione role drugoplanowe w polskim filmie fabularnym, który zadebiutuje na KOZZI.

Drugoplanowe role filmowe – autorem tego cyklu jest pan Łukasz Maciejewski, który będzie prezentował filmy oraz aktorów, którzy grają role drugoplanowe. Będą spotkania z tymi aktorami. Naszym gościem będzie między innymi Sebastian Stankiewicz, który gra w dwóch filmach w tym roku – “Pan T.” A drugi – “W lesie dziś nie zaśnie nikt”, to jest taki slasher i, jako pierwszy polski film tego gatunku, dosyć zabawny straszny i horror. Kolejny aktor – Tomasz Włosok jest to reprezentant filmu “Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa”

 

mat.prasowe

Na czas trwania Festiwalu organizatorzy stworzyli nietypowe miejsca – sale kinowe, gdzie będą odbywać się projekcje, spektakle, prezentacje i spotkania. Filmy zobaczymy w Kino Norwid w sali im. Janusza Koniusza Biblioteki Norwida, Kino Rektorat w Auli Uniwersytetu Zielonogórskiego, Kino Młodość Macieja Kozłowskiego w Multimedialnym Centrum dla Dzieci i Młodzieży w Bibliotece Norwida, czy Kino na Górze – mediateka Góra Mediów.

Szczegółowy program wydarzeń 6. KOZZI Film Festiwalu dostępny jest na stronie www.festiwal.norwid.net.pl.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: