ZIELONA GÓRA:

Ferie w policyjnych statystykach: 20 sprawdzonych autokarów, kilkanaście kontroli miejsc wypoczynku

Po dwutygodniowej przerwie od nauki lubuscy uczniowie wrócili do szkolnych ławek. Wielu z nich po zimowych feriach ma zapewne dobre wspomnienia i przekonanie, że nie był to czas zmarnowany. Aby mogli oddać się beztroskiej rozrywce, o ich bezpieczeństwo zadbali nie tylko rodzice czy organizatorzy zimowych atrakcji, ale także policjanci.

Funkcjonariusze odpowiadali m.in. za kontrolę autokarów, które zawoziły dzieci i młodzież na miejsce wypoczynku. Przez okres ferii sprawdzili ich 20. Wszystkie zostały dopuszczone do jazdy.

Nie było tutaj żadnych nieprawidłowości. Jeśli są jakiekolwiek drobne niedociągnięcia, to z reguły są one rozstrzygane na miejscu, żeby umożliwić dzieciom wyjazd. Ale policjanci byli obecni na drogach powiatu przez cały czas ferii. Między innymi skontrolowano trzeźwość ponad 5,5 tysiąca kierujących. Jedynie pięciu nietrzeźwych kierujących zostało ujawnionych. Widać, że kierowcy są już przyzwyczajeni do tego, że mogą spodziewać się takiej kontroli o każdej porze dnia i nocy.Małgorzata Barska, rzeczniczka Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze

Ponadto zatrzymanych zostało trzech kierowców, którzy prowadzili po zażyciu narkotyków. W czasie ferii policjanci wystawili ponad 200 mandatów i sporządzili ponad 600 wniosków o ukaranie do sądu rejonowego. W trakcie ponad tysiąca kontroli ujawnili 560 wykroczeń. Mandaty otrzymało też 65 pieszych, głównie za przechodzenie w niedozwolonych miejscach.

Mundurowi prowadzili działania nie tylko na drogach. Kontrolowali również miejsca wypoczynku najmłodszych i przypominali im o zasadach bezpieczeństwa.

Takich kontroli zielonogórscy policjanci w czasie ferii przeprowadzili 16. Kontrolowaliśmy także tzw. dzikie lodowiska – 14 takich kontroli zostało przeprowadzonych. Oczywiście innym aspektem naszego działania są spotkania, zarówno przed feriami, których było 16, jak i spotkania z dziećmi i młodzieżą w czasie ferii – takich było 24. Mówimy tam o bezpieczeństwie osobistym i w czasie zabawy na świeżym powietrzu, bezpieczeństwie w sieci, cyberprzemocy.Małgorzata Barska

– Mogę określić, że ferie były równie bezpieczne, jak w ubiegłym roku – podsumowała podinsp. Barska.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00