ZIELONA GÓRA:

Edukacja seksualna i antykoncepcja pod obrady Sejmu? Komitet „Ratujmy Kobiety” zbiera podpisy

Cel to 100 tysięcy podpisów, ale przede wszystkim – nagłośnienie tematu edukacji seksualnej, antykoncepcji i związanych z nimi praw. Obywatelski Komitet Ustawodawczy „Ratujmy Kobiety” prowadzi swoją akcję także na zielonogórskim deptaku.

Projekt ustawy o prawach kobiet i świadomym rodzicielstwie zawiera m.in. zapis o rzetelnej edukacji seksualnej, dostępności antykoncepcji i również tej awaryjnej. Wprowadza też zakaz nadużywania klauzuli sumienia przez lekarzy. Komitet oczekuje poza tym, że ustawa będzie zawierać przepis o legalnej aborcji do 12. tygodnia ciąży.

Założenia projektu ustawy przedstawia Aneta Lamcha:

Ogólnie jest tutaj mowa o edukacji seksualnej. Chodzi również o decyzję, świadomą decyzję, którą by podejmowała rodzina. Nie państwo, nie Kościół, nie lekarze, tylko rodzina. Czyli ta para, która ma zostać rodzicami. Czy są gotowi ponieść taki koszt, jak chore dziecko. To koszt emocjonalny, wyrzeczenie fizyczne, co najmniej jedna osoba musi zrezygnować z pracy. A zasiłki w naszym kraju nie są zbyt wielkie. Jest to też swoiste wyłączenie się z życia społecznego. Nie widać, by ktoś na mieście chodził z dziećmi upośledzonymi czy woził je, ponieważ ludzie nie są na to gotowi.Aneta Lamcha, Komitet Obrony Demokracji

Do inicjatywy ustawodawczej włączyli się m.in. członkowie partii Razem, organizacja Wspólna ZG i Lubuskie Stowarzyszenie na Rzecz Kobiet BABA.

Na razie jeszcze akcja się rozwija. Jest sezon urlopowy, więc wszystko się zaczyna. Ale oddźwięk społeczny jest pozytywny. Myślę, że u nas w regionie kilka tysięcy podpisów uda się zebrać. Tworzymy wydarzenia w mediach społecznościowych. Na terenie Zielonej Góry powstało wydarzenie Ratujmy Kobiety Zielona Góra. Tam będziemy na bieżąco informować o dniach zbiórki i o godzinach, w jakich jesteśmy na deptaku. Można też składać podpisy w Lubuskim Stowarzyszeniu na Rzecz Kobiet BABA.Aleksandra Czyż, koordynatorka regionalna komitetu Ratujmy Kobiety

Zbiórka podpisów pod projektem ustawy będzie trwać do października.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X

Zgłoszenie błędu w tekście

Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: