ZIELONA GÓRA:

“Dżungla” na miejskim przystanku? Wybierz najciekawszy projekt

Wielka ściana roślinności czy dwie mniejsze? Jak będą wyglądać tzw. zielone przystanki w Zielonej Górze? To zależy od mieszkańców. Mogą już głosować na najlepsze ich zdaniem projekty przystanków.

Do wyboru jest sześć pomysłów – po dwa w trzech lokalizacjach: przy Bohaterów Westerplatte, Elżbietankach i na alei Zjednoczenia przy Castoramie.

Pomysł na przystanek przy alei Zjednoczenia opiera się przede wszystkim na drzewach sadzonych w gruncie. Dodatkiem dekoracyjnym mają być byliny. W pobliżu drzew stanęłyby ławki. Z kolei przy wiacie przystankowej powstałby ogród wertykalny w formie zielonej ściany, która przetrwa cały rok. Miałby system automatycznego nawadniania.

Przy przystanku “Elżbietanki” również posadzone byłyby drzewa, a także krzewy i byliny. Proponowanymi elementami wyposażenia są ławki z drewnianym wykończeniem, oparciem i podłokietnikami oraz leżaki. W pobliżu ławek zostałyby ustawione ładowarki do telefonów i laptopów, a także zdrój z pitną wodą.

Przystanek “Centrum” przy ulicy Bohaterów Westerplatte także byłby ogrodem wertykalnym. Jego konstrukcja została zaprojektowana jako niezależna od wiaty przystankowej. Będzie miejsce na zimozielone rośliny, a w pobliżu wiaty – również na drzewa. Proponowany gatunek to ozdobna wiśnia piłkowana. Przestrzeń pod drzewami obsadzonoby bylinami i tulipanami botanicznymi. Pojawiłyby się dodatkowe ławki, zdrój z wodą i ładowarki urządzeń elektronicznych.

Wizualizacje przygotowała miejska ogrodnik, Agnieszka Kochańska. Projekt, który spodobał się nam najbardziej, możemy wybrać do 2 sierpnia.

Zielone przystanki są zadaniem, które wygrało w Budżecie Obywatelskim 2019. Przewidywany koszt ich wykonania to 200 tysięcy złotych. Głos na wybrany przystanek można oddać na stronie urzędu miasta.

 

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: