ZIELONA GÓRA:

Dziś 81. rocznica wybuchu II wojny światowej. Pamięć o niej jest wciąż żywa

Zielonogórzanie i Lubuszanie pamiętają o bohaterach II wojny światowej. Władze miasta i województwa, służby mundurowe i mieszkańcy uczcili 81. rocznicę wybuchu tego konfliktu zbrojnego oraz Dzień Weterana. Uroczystości odbyły się na Placu Bohaterów.

– Myślę, że dla każdego z nas powinna być to ważna data w historii – mówił prezydent Zielonej Góry, Janusz Kubicki.

Żebyśmy pamiętali o tym, jak wielka tragedia spotkała nie tylko naród polski, ale i cały świat. Setki, dziesiątki milionów ludzi zginęło. Miejmy to w pamięci, bo wojna jest najstraszniejszą z rzeczy, która mogła nam się wydarzyć, stąd tak ważne jest, abyśmy przypominali zwłaszcza młodym ludziom, jak wielki ciężar, wysiłek, koszty niesie ze sobą wojna.

Podczas uroczystości prezydent miasta wręczył odznaczenie „Gwiazda Kambodży” oraz nagrody za zasługi dla Zielonej Góry. Uhonorowane zostały m.in. przedstawicielki Lubuskiej Rodziny Katyńskiej.

Zostałyśmy odznaczone – powiem tu w imieniu moich koleżanek – za pracę, którą wkładamy. Nasza praca została doceniona, to, co robimy – przede wszystkim utrwalamy pamięć o naszych zamordowanych ojcach, dziadkach, pradziadkach, aby to nigdy nie zaginęło. To przede wszystkim edukacja w szkole, żeby młodzi ludzie pamiętali o tej strasznej tragedii, która niestety miała miejsce 80 lat temu.

Uczestnicy uroczystości złożyli wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów, a uczniowie Zespołu Edukacyjnego nr 3 przygotowali okolicznościowe wystąpienie.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: