ZIELONA GÓRA:

Duszpasterz akademicki podpowiada jak święcić pokarmy. “Bóg jest też w naszych domach”

Jak wierni mogą przeżywać okres zbliżających się świąt w domach? To pytanie zadaliśmy w Rozmowie na 96 FM księdzu Mariuszowi Jagielskiemu.

Kościół katolicki rozpoczyna dziś celebrowanie misterium paschalnego. Dziś liturgia Wielkiego Czwartku. Duszpasterz akademicki zachęcał, by w swoich domach przyjąć postawę taką jak w kościołach, przeżywając Triduum Paschalne za pośrednictwem środków masowego przekazu. – W naszych domach także jesteśmy wspólnotą – tłumaczył gość Radia Index.

Na przykład celebracja Wielkiego Czwartku, przeczytać sobie Ewangelię Św. Jana, duszpasterstwo proponuje, abyśmy spróbowali przeżyć liturgię obmycia sobie nóg w naszych rodzinach. Nie wiem, czy bylibyśmy gotowi, ale to byłoby coś bardzo pięknego. W Wielki Piątek przeżyjmy liturgię adoracji krzyża. Postawmy krzyż, uklęknijmy, zaśpiewajmy pieśń.ks. dr Mariusz Jagielski

Ksiądz Jagielski został zapytany także o święconkę. W normalnych warunkach, wierni chodzili do kościołów z koszyczkami w Wielką Sobotę. Duszpasterz akademicki zachęcił, by tym razem pokarmy poświęciła głowa rodziny.

Dlaczego nie pobłogosławić tych pokarmów, dziękując Bogu za opiekę, za obecność w tym domu. Może to ten moment na odkrycie Boga nie tylko w kościele. Nasze domy też są miejscem obecności Boga. Jeżeli przeżyjemy taką liturgię domową, to może jak ustanie koronawirus, popatrzymy na nasze domy, jak na miejsce Bożej obecności.ks. dr Mariusz Jagielski

Cała Rozmowa na 96 FM do zobaczenia na Facebooku Radia Index.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X