WAŻNEZIELONA GÓRA:

Drugie życie drzewek choinkowych. Finał akcji „Eko Choinka” [WIDEO]

Przy zielonogórskim ratuszu było bardzo zielono. Wszystko za sprawą Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze, która rozstawiła na deptaku Leśną Osadę. Mieszkańcy wspólnie świętowali zakończenie akcji „Eko Choinka”.

W styczniu pracownicy zielonogórskiego Zakładu Gospodarki Komunalnej zebrali kilkadziesiąt tysięcy choinek. Jednak akcja rozpoczyna się już w grudniu, gdy zielonogórzanie kupują ekologiczne, zielone drzewek. Więcej o akcji mówi Krzysztof Sikora, prezes Zakładu Gospodarki Komunalnej w Zielonej Górze.

Eko Choinka, jak co roku, to jest szeroka akcja, kilkumiesięczna. Ona generalnie polega na tym, że my już zaczynamy w grudniu wydawanie naturalnych choinek, potem, oczywiście po świętach, ich odbieraniem. A dzisiaj na deptaku w otoczeniu Lasów Państwowych i w otoczeniu młodzieży pokazujemy, co z tych choinek można fajnego zrobić, przetworzyć, tak żeby było ekologiczne wykorzystanie i żebyśmy mieli fajne formy przetwarzania i wykorzystania dalszych choinek do produktów zarówno lasów, jak i naszych w zakresie gospodarki odpadami. 

Drzewka choinkowe w ramach akcji „Eko Choinka” otrzymują drugie życie. Co się z nimi dzieje po zebraniu przez pracowników ZGK?

Choinki są w jakiejś części wywożone również do gospodarstwa agroturystycznego, które karmi nimi fajne zwierzątka. To też ciekawa inicjatywa, bo to jest taki naturalny recykling. Więc później z tego powstają jakieś naturalne dary. Natomiast część choinek oczywiście my również przetwarzamy, zrąbkujemy, produkujemy tak naprawdę zrąbki, które rozdajemy mieszkańcom do użyźniania gleby, ochrony swoich roślin w ogródkach i na działkach.

Do Leśnej Osady zostali zaproszeni uczniowie szkół podstawowych, dla których zaplanowano różne atrakcje. Na deptaku można było spotkać maskotki m.in. Falubazu Zielona Góra i Enei Zastalu BC Zielona Góra. W ramach akcji młodzież wzięła udział w cyklu działań edukacyjnych – uczyli się m.in. o segregowaniu odpadów, a z pomocą leśników cięli choinkowe pnie.

Więcej w materiale wideo.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00