ZIELONA GÓRA:

Dodaj skrzydeł zdolnym dzieciom – podopiecznym Caritas

Trwają poszukiwania darczyńców do programu stypendialnego „Skrzydła”

Talenty są po to, by je rozwijać. Czasem jednak przeszkodą w tym, by odnosić sukcesy, jest sytuacja finansowa. Uzdolnione, ale niezamożne dzieci z naszego regionu mogą liczyć na wsparcie Caritas diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Organizacja prowadzi dla nich program stypendialny „Skrzydła”.

W pomoc może się zaangażować każdy z nas – wystarczy zadeklarować opiekę nad jednym z podopiecznych programu i cyklicznie wpłacać konkretną kwotę dla niego. W tej chwili na darczyńców czeka 10 dzieci.

Najlepiej wejść na naszą stronę w zakładkę „Skrzydła” i pobrać deklarację programu. Tę deklarację należy wypełnić i do nas odesłać. Po otrzymaniu deklaracji oraz pierwszej wpłaty koordynator diecezjalny programu wysyła do potencjalnego darczyńcy krótką informację na temat tego, jakie dziecko objął swoim wsparciem. Regulaminowa kwota, którą deklaruje darczyńca do wpłacania na dane dziecko, to 150 złotych miesięcznie. Może to być kwota miesięczna, może być jednorazowa, na przykład na cały rok szkolny z góry.<span class="su-quote-cite">Anna Maria Fedurek, rzecznik prasowy Caritas diecezji zielonogórsko-gorzowskiej</span>

Pieniądze, które wpłaci darczyńca, mogą być przeznaczone na dojazdy do szkoły, posiłki czy opłacenie zajęć dodatkowych. Zapewniają to dwa pakiety w ramach programu – „Skrzydła na co dzień” i „Skrzydła na przyszłość”.

Jeśli darczyńca chce wybrać pakiet „Skrzydła na co dzień”, wtedy wydatki kierowane są na takie rzeczy jak buty, ciepła kurtka, obiady w szkole, zagospodarowanie podstawowych potrzeb dziecka. Natomiast jeżeli zadeklaruje pakiet „Skrzydła na przyszłość”, to wtedy niejako inwestuje w to dziecko i jego edukację. Z tych pieniędzy można wykupić korepetycje, dodatkowe zajęcia, zbierać pieniądze na instrument muzyczny, sprzęt sportowy.<span class="su-quote-cite">Anna Maria Fedurek</span>

Każdy wydatek sprawdza lokalny opiekun programu – wolontariusz Parafialnego Zespołu Caritas, wychowawca czy katecheta.

Inny sposób pomocy to wpłata dowolnej, stałej kwoty na tzw. Skarbonkę Skrzydeł. – To może być nawet 5 bądź 10 złotych. Kiedy nazbiera nam się kompletna kwota do tego, by objąć programem jeszcze jedno dziecko, wtedy kilka lub kilkanaście osób jest jego darczyńcą – tłumaczy rzeczniczka Caritas.

Obecnie programem „Skrzydła” jest objętych kilkadziesiąt dzieci z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00