ZIELONA GÓRA:

Długotrwały ból gardła, guz na szyi – to może być nowotwór. Przebadaj się w szpitalu wojewódzkim

Nowotwory krtani, języka czy gardła to jedne z sześciu najczęstszych w Polsce. W 2015 roku w Lubuskiem zachorowało na nie 328 osób. Statystyki na kolejne lata nie muszą przerażać. Wystarczy szybka diagnoza, a będzie ona możliwa podczas Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi.

Polacy wciąż mają mylne wyobrażenia o tych chorobach. Lekarze podkreślają, że nazwa nie dotyczy nowotworów zlokalizowanych w mózgu. Przybliżeniu tego faktu oraz objawów i ryzyka choroby służy właśnie tydzień profilaktyki.

Na nowotwory głowy i szyi coraz częściej zapadają osoby młode. Czynniki ryzyka to palenie papierosów, picie alkoholu oraz ryzykowne zachowania seksualne, ponieważ nowotwór może być spowodowany przez wirus HPV – ten sam, który u kobiet wywołuje raka szyjki macicy.

 dr Witold Iciek, Wojewódzki Szpital Kliniczny w Zielonej Górze

Niepokojące objawy, na jakie powinni uważać pacjenci, to długotrwały ból gardła, chrypka, niebolesny guz na szyi czy jednostronne krwawienie z nosa. Jeśli utrzymują się dłużej niż trzy tygodnie, wymagają konsultacji z lekarzem.

dr Róża Poźniak, Wojewódzki Szpital Kliniczny w Zielonej Górze

Bezpłatne badania laryngologiczne pod kątem zagrożenia nowotworami można wykonać w szpitalu wojewódzkim w środę, 21 września od 8:30 do 14:30. Zapisy są przyjmowane we wtorek od 8:00 do 12:00 pod numerem telefonu 68 329 65 21.

Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi to także czas zwrócenia uwagi na pacjentów po chorobie. Tego rodzaju nowotwory często wiążą się z usunięciem krtani, co utrudnia późniejszą komunikację. Skutki uboczne zachorowania i leczenia (m.in. zniekształcenie twarzy) powodują natomiast poczucie społecznego wykluczenia. W regionie wsparcie zapewnia Lubuskie Stowarzyszenie Osób Bez Krtani RUKTUS.

Andrzej Trawiński, prezes Lubuskiego Stowarzyszenia Osób Bez Krtani RUKTUS

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: