ZIELONA GÓRA:

Detektory smogu także w Zawadzie i Ochli. Możemy dołożyć następne!

Już 14 stacji pomiarowych sprawdza jakość powietrza w Zielonej Górze. Większość z nich ufundowali prywatni sponsorzy. Tak jest choćby z nowymi punktami, które pojawiły się w Zawadzie i w Ochli.

W Zawadzie czujnik smogu zamontowano przy ulicy Szkolnej, a w Ochli – przy ulicy Stamma. Wyniki pomiarów można na bieżąco śledzić na stronie internetowej.

Możemu oglądać te odczyty i wiedzieć, jaki jest stan powietrza na naszych osiedlach, wiedzieć, czy warto wyjść na spacer, czy nie. A druga najważniejsza rzecz – żeby mieszkańcy wiedzieli, co się dzieje, gdy opala się w piecach złej jakości opałem, żeby też zwrócili na to uwagę.

Inwestorzy, którzy chcą dołożyć się do rozbudowy monitoringu jakości powietrza, mogą kontaktować się z operatorem systemu.

Jeśli ktoś ma chęć, chciałby wziąć udział i się zareklamować, to zapraszam. To jest prywatna firma mieszkańca naszej dzielnicy, który zamontował pierwszy czujnik w naszym mieście. I od tego się wszystko zaczęło. Zawsze byłem pewien, że Zielona Góra jest zielonym miastem – jest super, pięknie się mieszka pod lasem, tak jak my na Jędrzychowie. Ale okazało się, że odczyty ze stacji pomiarowych są złe.

Koszt utrzymania jednej stacji to 100 złotych miesięcznie. W lutym ma ruszyć druga inicjatywa antysmogowa – program wymiany pieców na ekologiczne źródła ciepła. Miasto przeznaczyło na niego 600 tysięcy złotych.

Dodajmy jeszcze, że informacje o jakości powietrza możecie usłyszeć również na antenie Radia Index, w prognozie pogody.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: