ZIELONA GÓRA:

Dawny basen przy Źródlanej [Nieznana Zielona Góra]

W czasie upałów mieszkańcy Grünbergu mieli możliwość wykąpania się w wielu miejscach. W 1839 roku oddano w mieście do użytku basen przy dzisiejszej ul. Źródlanej (Gesundbrunnen).

Basen o szerokości 30 m i niecce 120 metrów zasilany był wodą ze strumienia Maugscht (dziś Gęśnik). Był on jednym z najnowocześniejszych i najpiękniejszych na Dolnym Śląsku.

Powstał z inicjatywy rektora szkoły fryderycjańskiej Adama Aumanna, który od wielu lat zabiegał o jego wybudowanie, gdyż uważał, że ruch to zdrowie i każdy powinien umieć pływać.

Na początku w basenie nie mogły kąpać się… kobiety! Zmieniło się to dopiero w 1877 roku, kiedy to wykąpała się w nim pierwsza panna. Od tamtej pory damy mogły się kąpać dwa razy w tygodniu. Niestety płci pięknej wyznaczano wczesne pory kąpieli, np. w 1889 roku była to godz. 5:00…

W 1881 roku wybudowano 12 kabin do przebierania oraz dom, w którym mieszkał gospodarz basenu. Powstała też przybasenowa restauracja.

Basen był cały czas unowocześniany. W 1929 roku ze względu na pojawiające się sinice zastosowano najnowocześniejsze filtry kokosowe oraz wybudowano natryski.

Na początku 1939 roku postanowiono wybudować skocznię. Projekt oraz wykonanie zlecono firmie Beuchelt & Co. (późniejszy ZASTAL). Skocznia posiadała dwie platformy. Pierwsza o wysokości 5 m, a druga mniejsza o wysokości 3 metrów. Po kilku miesiącach stalowa skocznia była oddana do użytku.

Basen bez uszczerbku przetrwał czasy II wojny światowej i był użytkowany także po niej.

W latach 60. XX wieku był często zamykany ze względów sanitarnych. Działał jeszcze w latach 70. XX wieku, ale był cały czas zasilany wodą z Gęśnika, a ta zupełnie nie spełniała warunków sanitarnych. Zdecydowano się na jego zamknięcie.

Nieużywany stał się dzikim śmietniskiem, aż wreszcie go zasypano. Dziś w jego miejscu znajduje się boisko sportowe “Orlik”.

 

Tekst i materiał ikonograficzny:
dr Grzegorz Biszczanik – historyk, filokartysta, znawca dziejów Zielonej Góry. 

 

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: