ZIELONA GÓRA:

Dawne Gimnazjum Realne – rocznica powstania [Nieznana Zielona Góra]

Dziś, 4 kwietnia 2018 r., obchodzimy 165. rocznicę powstania dawnego Gimnazjum Realnego im. Fryderyka Wilhelma (Friedrich-Wilhelm-Gymnasium) przy pl. Słowiańskim 6. Tylko powstania gimnazjum, bo sam budynek jest starszy i został wybudowany w 1846 roku.

Pierwotnie w tym miejscu wybudowano szkołę elementarną, która zajmowała niski, jednopiętrowy budynek. Poświęcono ją 20 sierpnia 1846 roku.

Stwierdzono jednak, że w mieście jest potrzebna większa szkoła posiadająca wyższą kategorię nauczania i inny zakres przedmiotów. Takim typem szkoły było gimnazjum realne, które w swoim programie nauczania miało przewagę przedmiotów matematyczno-przyrodniczych oraz dawało uprawnienia do wyższych studiów technicznych i możliwość studiowania na niektórych kierunkach uniwersyteckich.

Dodatkowo w 1852 roku doszło do wizytacji szkoły, podczas której radca Peters stwierdził, że wyższe klasy szkoły elementarnej posiadają tak wysoki poziom nauczania, że powinno w mieście powstać gimnazjum realne. W związku z tym postanowiono budynek rozbudować, tak aby był przystosowany do nowej szkoły. W dniu 4 kwietnia 1853 roku powołano gimnazjum realne, a nowym dyrektorem szkoły został Ernst Brandt będący nauczycielem języków nowożytnych i historii naturalnej.

Bardzo dobre funkcjonowanie szkoły spowodowało zatwierdzenie jej istnienia przez ówczesny rząd niemiecki. Dzięki temu w dniu 24 czerwca 1857 roku specjalnym zarządzeniem gimnazjum otrzymało imię Fryderyka Wilhelma IV.

Jak się później okazało, nowa szkoła szybko zaczęła być zbyt mała, aby pomieścić wszystkich uczniów i stała się mało funkcjonalna. Zaczęto wynajmować sale na klasy w pobliskiej kamienicy, a następnie całe piętro domu przy ul. Sowińskiego. Gimnazjum w takich warunkach działało aż do lat 20. XX wieku, kiedy to ponownie zostało rozbudowane. Wówczas nadano budynkowi taki kształt, jaki znamy obecnie.

Dziś w budynku nie odbywają się lekcje, tylko posiedzenia sądu – pełni on role sądownicze.

Tekst:
dr Grzegorz Biszczanik – historyk, filokartysta, znawca dziejów Zielonej Góry.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00