ZIELONA GÓRA:

Czy miasto naraża uczniów na niebezpieczeństwo? Prezydent odpowiada radnemu Rewersowi

Wraz z początkiem września i nowym rokiem szkolnym, otwarty zostanie Zespół Edukacyjny nr 10 przy ul. Energetyków. Jednak długo oczekiwana placówka budzi wątpliwości rodziców, którzy swoje uwagi przekazali Januszowi Rewersowi. Chodzi o  anteny sieci komórkowych, które znajdują się na dachu budynku. Radny Koalicji Obywatelskiej przyjrzał się sprawie dokładniej i zgłosił interpelację do prezydenta miasta.

Jak podaje prezydent Janusz Kubicki, budynek szkoły jest miejscem bezpiecznym i przebywanie na terenie nieruchomości, nie wpłynie negatywnie na dzieci i osoby przebywające w placówce. Szkoła ma być równie bezpieczna co inne obiekty edukacyjne, na których zamontowane są podobne urządzenia. – Urządzenia emitujące pole elektromagnetyczne poddawane są cyklicznym obowiązkowym pomiarom. Ostatni taki został wykonany 14 lutego 2018 roku z terminem następnych badań 14 lutego 2020. W załączeniu pomiary pola elektromagnetycznego wykonane przez firmę z Krakowa, z których wynika, że w żadnym referencyjnym punkcie pomiarowym nie wystąpiły przekroczenia wartości dopuszczalnych – informuje w odpowiedzi na interpelację radnego prezydent Kubicki.

Na pytanie radnego, czy miasto przed uruchomieniem placówki zleciło przeprowadzenie odpowiedniej ekspertyzy wobec faktu postawienia na dachu trzech zestawów anten sieci komórkowej, prezydent odpowiada w następujący sposób: – Spółka KTBS przejęła budynki z istniejącymi już antenami – ewentualne sprawdzenie nośności stropów powinno być wykonane na etapie procedowania zezwoleń montażu ww. anten.

Radny Rewers pytał także o kwotę miesięczne i roczne, jakie KTBS lub miasto otrzymuje z tytułu wynajmu powierzchni dachu dla anten komórkowych. – Budynki przy ul. Energetyków 7 w Zielonej Górze spółka KTBS zakupiła z zamontowanymi już antenami. Konkretne zapisy w umowach wskazują na konieczność zachowania tajemnicy handlowej, w związku z powyższym spółka zobligowana jest do nie ujawniania jej szczegółów – pisze Janusz Kubicki.

Czy odpowiedź prezydenta miasta jest wystarczająca i  rozwiewa wątpliwości? Pełna odpowiedź na interpelację radnego dostępna na stronie Urzędu Miasta.

Zobacz więcej
Back to top button
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: