ZIELONA GÓRA:

Czy cukrzycy są bezpieczni? Lekarze apelują: zażywajcie metforminę bez obaw

Narodowy Fundusz Zdrowia zabrał głos w sprawie bezpieczeństwa leków na cukrzycę. Zareagował w ten sposób na doniesienia medialne o zanieczyszczeniu leku o nazwie metformina. 

W metforminie zostały wykryte substancje, które są produktem ubocznym w procesie jej wytwarzania. To nitrozaminy – związki obecne w konserwowanej żywności, w dużych ilościach rakotwórcze.

Co nam powiedziała Europejska Agencja ds. Badania Leków? Ta agencja co jakiś czas bada poszczególne leki. Okazało się, że w jednej z partii stwierdzono obecność nitrozamin. Nie są to zanieczyszczenia, tylko prawdopodobnie skutek procesu technologicznego. Nie wiemy, w jakich partiach są te substancje zawarte, nie wiemy, w jakich stężeniach, nie wiemy, czy wszystkie partie go zawierają. Nie możemy w tej chwili wywoływać wśród naszych pacjentów paniki związanej z koniecznością leczenia metforminą. Jest to lek na tę chwilę niezastąpiony.prof. Jacek Różański, krajowy konsultant w dziedzinie chorób wewnętrznych

Metformina jest lekiem stosowanym powszechnie w cukrzycy typu 2. Do tej pory nie stwierdzono skutków ubocznych jego długotrwałego zażywania związanych z obecnością nitrozamin. Lekarze apelują do pacjentów, by nie odstawiali leku.

Odstawienie leku u pacjentów, którzy przyjmują metforminę – jest tych pacjentów ponad 1,5 miliona w Polsce -wiązałoby się z olbrzymimi konsekwencjami zdrowotnymi, powikłaniami cukrzycy. To jest bardzo niebezpieczne. Lek, oprócz tego, że jest lekiem przeciwcukrzycowym, o udowodnionym działaniu, ma też działania w innych obszarach medycznych. Jest lekiem powszechnie stosowanym wśród pacjentów kardiologicznych. Ma też udowodnione działanie przeciwnowotworowe.prof. Jarosław Kaźmierczak, krajowy konsultant w dziedzinie kardiologii

Lekarze i pacjenci dzwonią z pytaniami do NFZ-u w sprawie leku. Pytają o bezpieczeństwo metforminy i możliwość jej przepisywania. Specjaliści uspokajają, że lekarstwo nie stanowi zagrożenia.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X

Zgłoszenie błędu w tekście

Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: