ZIELONA GÓRA:

Częstuj się lub dziel – zielonogórska Jadłodzielnia jest dla wszystkich

Po świętach wielkanocnych zaglądamy do Jadłodzielni. Każdego dnia, przez całą dobę szafka i lodówka przy ulicy Moniuszki były dostępne dla tych, którzy chcieli się podzielić lub poczęstować jedzeniem. Nad porządkiem i świeżością żywności czuwali ratownicy jedzenia, czyli wolontariusze skupieni wokół idei Jadłodzielni.

Wspierają ich osoby prywatne, właściciele sklepów i stoisk na targowiskach. Świeże owoce i warzywa pochodzą np. z rynku przy ulicy Anieli Krzywoń. Ratownicy codziennie sprawdzają zawartość szafki i lodówki.

Staramy się, żeby codziennie ktoś tutaj był. Żeby dbać o porządek, przejrzeć, czy została jakaś żywność i czy się nie zepsuła. Mówiąc o tym doglądaniu, chciałam zwrócić uwagę, aby przy częstowaniu się jedzeniem albo przywiezieniu towaru zachować czystość. Nie wyrzucajmy skrzynek do pobliskiego śmietnika – nie jest on naszym pojemnikiem. Zostawmy też porządek przed Jadłodzielnią, tak, jak ją zastaliśmy. To też inaczej działa na osoby, które przychodzą.Anna Duciewicz

Wolontariusze Jadłodzielni przypominają również, jakie produkty można przynosić, a co jest zabronione. Nie dostarczamy surowych jajek, mięsa i nabiału, chociaż wyjątkiem są produkty z mleka pasteryzowanego, np. sery i twarogi. Te jednak chowamy do lodówki. Każde jedzenie musi mieć wyraźną datę przydatności do spożycia albo datę przygotowania.

Jeśli zostało nam trochę warzyw, domowych wyrobów, na przykład zupy, możemy ją odlać do słoika i przynieść do Jadłodzielni. Na przykład wybierając się na spacer albo wracając z pracy. Przynieśmy to, co sami byśmy zjedli.Ewelina Parys, wolontariuszka

Do Jadłodzielni można też przynosić większe ilości jedzenia. Wystarczy skontaktować się z wolontariuszami przez stronę na Facebooku. Podobnie, jeśli ktoś chce zostać ratownikiem jedzenia.

Stałe dostawy produktów odbywają się we wtorki w godzinach popołudniowych i w soboty, także po południu. Jadłodzielnia mieści się przy ulicy Moniuszki 35, przy Polskim Komitecie Pomocy Społecznej, za Miejskim Przedszkolem nr 7.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00