ZIELONA GÓRA:

Czeka nas Narodowy Spis Powszechny. Rachmistrzowie poszukiwani

W gminach trwają przygotowania do Narodowego Spisu Powszechnego. Poszukiwane są osoby, które będą pełnić funkcję rachmistrzów spisowych. W kwietniu zaczną odwiedzać nasze domy, by zebrać informacje o naszym miejscu zamieszkania, wykształceniu czy zatrudnieniu.

W Zielonej Górze będzie powołanych 59 rachmistrzów. Obecnie zgłosiło się ponad 40 osób. W naborze można wziąć udział jeszcze do przyszłego wtorku, 16 lutego.

Każdy z kandydatów powinien mieć ukończone 18 lat, posiadać co najmniej średnie wykształcenie, posługiwać się językiem polskim w mowie i piśmie, nie być skazanym prawomocnym wyrokiem za przestępstwa umyślne i przestępstwa skarbowe oraz cieszyć się nieposzlakowaną opinią. Kandydat zgłasza siebie na druku, składa oświadczenia o tym, co mówiłam oraz oświadcza, że świadomie wypełnia te dane i pod odpowiedzialnością karną.

Dokumenty można złożyć osobiście w urzędzie miasta, wysłać pocztą, mailem lub przez platformę ePUAP. Zanim kandydaci na rachmistrzów wyruszą w teren, czeka ich jeszcze szkolenie i egzamin. Nie zawsze jednak ich wizyta będzie konieczna. Spisu możemy bowiem dokonać sami, przez internet.

Mamy aplikację, za pośrednictwem której będzie można wziąć udział w spisie. Aplikacja będzie dostępna od 1 kwietnia, na stronie poświęconej spisowi. To jest ten obowiązkowy, podstawowy sposób udziału w Narodowym Spisie Powszechnym. Oprócz tego mamy przewidziane takie metody, jak spis przez telefon czy spis metodą wywiadu bezpośredniego. Wtedy uczestniczy w nich rachmistrz, który odwiedzi te gospodarstwa domowe, które nie dokonały obowiązku spisowego za pośrednictwem samospisu internetowego.

Bezpośrednie wizyty rachmistrza będą też zależeć od aktualnej sytuacji epidemicznej. Udział w spisie powszechnym jest obowiązkowy.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00