ZIELONA GÓRA:

Czas na wybory. Na razie do Młodzieżowej Rady Miasta

Wybory samorządowe jesienią, a już niedługo zmieni skład Młodzieżowa Rada Miasta Zielona Góra. Tegoroczne głosowanie będzie wyglądać nieco inaczej.

Reforma edukacji, czyli stopniowe wygaszanie gimnazjów, wymusiła kilka zmian w ordynacji wyborczej. Młodzieżowi radni nie będą już wybierani spośród uczniów szkół, ale w okręgach wyborczych, jak w „dorosłej” radzie miasta – wyjaśnia Michał Mościcki, przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Zielona Góra.

Wcześniej mieliśmy założenie, że każdy kandydat reprezentował swoją szkołę w młodzieżowej radzie. Przez fakt, że likwidowane są gimnazja, te zapisy stały się nieaktualne. Dlatego całkowicie zrezygnowaliśmy z reprezentacji szkół. Stworzyliśmy pięć okręgów wyborczych, co przypomina wybory do rady miasta. Każdy okręg składa się z określonej liczby obwodów – w tym momencie mamy 24 obwody. Zmieniło się bardzo dużo.Michał Mościcki

Bo dodatkowo młodzi radni będą wybierani metodą punktową Bordy. Wyborcy będą tworzyć „ranking” kandydatów. Najlepszemu według nich przyznają maksymalną liczbę punktów, najsłabszemu – minimalną.

Prawo do głosowania będą mieli wszyscy uczniowie zielonogórskich szkół w przedziale wiekowym 13-20 lat. Wybory odbędą się 17 maja.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X

Zgłoszenie błędu w tekście

Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: