LUBUSKIE:ZIELONA GÓRA:

Co o regionie mówi spis powszechny? Lubuskie się starzeje?

Czy lubuskie się wyludnia? Główny Urząd Statystyczny opublikował dane z przeprowadzonego w ubiegłym roku spisu powszechnego. Wynika z nich, że w województwie lubuskim nie ma nawet miliona mieszkańców.

W porównaniu z poprzednim spisem powszechnym jest to spadek o 3 punkty procentowe. Roman Fedak, dyrektor Urzędu Statystycznego w Zielonej Górze, zwraca uwagę, że w stosunku do 2011 roku liczba ludności w grupie wiekowej 15-64 znacząco się zmniejszyła.

Powyżej 65 lat to co tutaj straciliśmy, tam wzrasta, czyli starzejemy się w tempie błyskawicznym. Jeśli chodzi o współczynnik feminizacji, on nie uległ jakimś istotnym zmianom – w tej chwili mamy kobiet mamy 52%, mężczyzn 48%, co oznacza, że na 100 mężczyzn przypada 107 kobiet. Odwrotna proporcja jest na terenach wiejskich, gdzie jest więcej mężczyzn niż kobiet.

 

Podsumowanie spisu powszechnego to nie tylko dane, ale i czas docenienia gmin. Jak mówi Roman Fedak w połowie czerwca zostaną przyznane nagrody najbardziej scyfryzowanym gminom w lubuskiem.

Najlepsze gminy, najbardziej scyfryzowane, czyli te w których nastąpił największy odsetek spisu poprzez Internet, a przypomnę, że w skali kraju ten spis poprzez Internet dokonało prawie 56% gospodarstw domowych. No i tutaj pierwsze miejsce zajęła gmina miejsko-wiejska Sulechów, drugie Kostrzyn, trzecie Czerwieńsk, później Cybinka, na piątym miejscu Lubniewice. No i nagroda specjalna za wyjątkowe zaangażowanie, to tutaj była gmina Trzebiechów.

Nagrody w formie gadżetów elektronicznych będą wręczane wójtom przy okazji spotkania ze Zrzeszeniem Gmin Województwa Lubuskiego w Mużakowie.

Materiał przygotowała: Izabela Budakowska

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00