ZIELONA GÓRA:

Co łączy fryzjera i warsztat samochodowy? Pomysł na biznes. Przekonaj się na MB Startup Day!

Wielkimi krokami zbliża się Zachodnie Forum Gospodarcze. Na naszej antenie gościmy organizatorów i prelegentów, którzy pojawią się w Zielonej Górze i Nowej Soli. Pora na przedstawiciela nowosolskiego Parku Interior.

Karolina Rudy doradza młodym ludziom, w jaki sposób stworzyć własną firmę. Przekonuje, że nie potrzeba wielkich kroków, by zacząć biznes.

Biznesplany kojarzą nam się z grubymi książkami, tak zwanymi półkownikami. Piszemy je i wrzucamy na półkę, a biznesplany mają nam służyć. Zatem jeżeli ktoś planuje założyć biznes, proponuję wyjść od czegoś mniejszego – czym jest model biznesowy. Pozwoli przełożyć nasz pomysł na biznes na język, który wszyscy rozumieją. Porównam to do pilota. Jeżeli pilot leci samolotem, ma wyznaczony kurs – polecieć z punktu A do punktu B. Nie zawsze jest na tym kursie, ale pomaga mu wieża kontrolna, urządzenia na pokładzie. Mimo, że schodzi z kursu, dolatuje do punktu B. I tak samo jest w biznesie. Biznes też ma swoje sprawdzone modele.Karolina Rudy, koordynatorka ds. młodych firm w Parku Interior w Nowej Soli

Startupem, czyli początkującą firmą, może być interes w każdej branży – przekonuje ekspertka. Każdy bowiem zaczyna właśnie od modelu biznesowego czy biznesplanu i chce zarabiać pieniądze. Najpierw jednak musi zainwestować.

Zanim przejdziemy od naszego pomysłu do kredytu, zachęcam, by trochę dać od siebie. Teraz mamy dużo funduszy dla startupów i to trochę rozleniwia. Chociaż nie mówię, są one trudne do zdobycia. Natomiast inwestorzy bardzo cenią pracowitość i własne zaangażowanie. Trzeba więc pamiętać, żeby dać wkład własny – czasu, a być może też pieniędzy. Dlatego, że te pomysły często są rozdmuchiwane – coś jest warte 100 tysięcy, a my chcemy 300, bo dają 300.Karolina Rudy

Koordynatorka ds. młodych firm będzie prelegentką podczas MB Startup Day, który odbędzie się w ramach Zachodniego Forum Gospodarczego. Przedstawi jeden z modeli biznesowych – The Business Model Canva. Wystąpienie – 3 października o 13:20 w Grape Town Hotel w Zielonej Górze.

 

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: