UCZELNIA:ZIELONA GÓRA:

Co kryje staw w Ogrodzie Botanicznym? Wkrótce zobaczymy go z góry

Czy w Ogrodzie Botanicznym będziemy mogli poczuć się jak… na statku? Sugeruje to kształt platformy, która powstanie na terenie instytucji, a dokładniej – nad tamtejszym stawem. Obiekt będzie służył do obserwacji roślin wodnych.

– Przede wszystkim zyska na tym różnorodność ogrodu, a szczególnie oferta edukacyjna – wyjaśnia Piotr Reda, kierownik ds. naukowych w Ogrodzie Botanicznym. Przyrodnicy będą wykorzystywać to miejsce np. do prowadzenia lekcji o ekologii wód.

W tym momencie można zwiedzać Ogród Botaniczny i oglądać różne rośliny tam uprawiane, głównie lądowe. Natomiast te wodne są dostępne tylko z brzegu i stąd pomysł wybudowania niewielkiej hydroplatformy, z której będzie można zajrzeć do toni wodnej od góry, nie tylko z samego brzegu. I nie tylko obejrzeć ładne kolorowe rybki, które tam pływają, ale również rośliny wodne, które tam żyją – na przykład grążele, grzybienie, rdestnice i tym podobne.

Hydroplatforma zostanie zamontowana przy brzegu, tuż nad powierzchnią wody. Bezpieczeństwo zapewni zwiedzającym barierka dookoła konstrukcji. Pomost będzie przypominać kształtem dziób statku.

Plan budowy platformy przedstawił 5 lat temu Uniwersytet Zielonogórski. Projekt zyskał rekomendację Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, jednak nie został zrealizowany, głównie z powodów finansowych. Teraz zaangażował się w niego Zakład Gospodarki Mieszkaniowej.

Po tym, jak miasto przejęło prowadzenie ogrodu, a mianowicie Zakład Gospodarki Mieszkaniowej, udało się wygospodarować środki z budżetu miasta na ten cel. W tym roku, do końca sierpnia wykonawca ma czas, aby wybudować hydroplatformę za kwotę około 96 tysięcy złotych.

Kolejną inwestycją na obszarze ogrodu ma być rozbudowa o nową część – Dział Roślin Wodnych.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X

Zgłoszenie błędu w tekście

Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: