ZIELONA GÓRA:

Choinki przygotowane? ZGK odbierze je od nas i przerobi na zrębki

Po Zielonej Górze kursuje Choinkowy Eko Patrol, który odbiera świąteczne drzewka od mieszkańców. Pracownicy ZGK wywożą je spod pergol śmietnikowych. Proszą, żeby wystawiać choinki już dzień wcześniej, ponieważ objazd miasta zaczyna się od wczesnego poranka.

– Mieszkańcy poczuli, że mogą kupić żywe drzewko i że nie będą mieli problemu, co z tym drzewkiem później zrobić – mówi o zaletach akcji Krzysztof Sikora, prezes Zakładu Gospodarki Komunalnej.

Nam na tym też zależy, bo przecież żywe drzewko to o jedno sztuczne mniej. Oczywiście nie chcę być najgorszy wobec producentów sztucznych choinek, ale generalnie powinno nam zależeć na tym, abyśmy używali jak najmniej plastiku. Więc każde żywe drzewko nas cieszy. Widać po pierwszym tygodniu, po pierwszym weekendzie akcji, że tych choinek już jest sporo, choć objechaliśmy tylko kilka miejsc.

Choinki są przerabiane na zrębki, które mogą być wykorzystane jako naturalny nawóz do ziemi albo opał – przypomina Wojciech Grochala, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych.

Zachęcamy zielonogórzan do tego, żeby choinek nie wyrzucać do śmietnika. Można je wykorzystać do celów energetycznych. Zakład Gospodarki Komunalnej prowadzi taką akcję, że zbiera choinki na cele energetyczne.

Poświąteczna zbiórka choinek potrwa do końca stycznia. Jutro (22 stycznia) ZGK będzie je odbierał z Kiełpina i Jarogniewic, w sobotę – z Jędrzychowa, Raculki i ulic w centrum miasta. Choinki można także przywieźć do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych przy ulicy Zjednoczenia.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: