ZIELONA GÓRA:

Choinka jeszcze stoi w domu? A może niech posłuży przyrodzie?

Zalety żywej choinki dostrzegł już niejeden, kto ozdobił nią swój dom na święta. Niestety, wraz z upływem czasu drzewko traci swój urok, gubiąc igły. Nie oznacza to jednak, że staje się zupełnie nieprzydatne. Może wrócić do natury, ale w innej postaci – zrębków, które użyźnią ziemię. Takie jest założenie akcji, którą prowadzi Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych, w partnerstwie m.in. z Zakładem Gospodarki Komunalnej w Zielonej Górze.

W soboty, z wyjątkiem 19 stycznia, pracownicy ZGK odbierali choinki od mieszkańców w ramach „Choinkowego Eko Patrolu”. Będą jeszcze ją kontynuować – zapowiada Krzysztof Sikora, prezes Zakładu Gospodarki Komunalnej.

Byliśmy już na polanie przed amfiteatrem, mieliśmy być również na Partyzantów, ale z uwagi na żałobę zrezygnowaliśmy. Będziemy jeszcze w sobotę, 26 stycznia od godziny 11:00 na skate parku na Osiedlu Pomorskim. Wszystkich mieszkańców, którzy mogą tam dostarczyć choinki, zapraszamy – będziemy je odbierać, na miejscu zrębkować. I jeśli mieszkańcy sobie tego życzą, to te już zmielone choinki mogą odbierać do własnych celów ogrodniczych.Krzysztof Sikora

Dotychczas akcja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem zielonogórzan. – Skala oddawania choinek trochę przerosła nasze oczekiwania – mówi prezes ZGK.

Generalnie jednego dnia, w jedną sobotę, byliśmy w stanie zwieźć 2,5 ciężarówki żywych choinek, tak naprawdę tylko z jednego rejonu. Cieszę się, że mieszkańcy zareagowali na tę akcję. Te choinki, których nie przerobimy w terenie, trafiają na składowisko odpadów. Tam są również mielone, już naszym stacjonarnym rębakiem i też wykorzystywane do rekultywacji odpadów, które tam posiadamy.Krzysztof Sikora

Podsumowaniem akcji będzie wydarzenie na deptaku pod nazwą „Eko Choinka”. We wtorek, 29 stycznia w południe, mieszkańcy będą mogli zobaczyć, w jaki sposób rozdrabniane są choinki. Z pokazem wystąpi również Arkadiusz Drozdek, drużynowy wicemistrz świata w zawodach drwali z 2017 roku. Dla dzieci przygotowane będą natomiast gry i zabawy o tematyce ekologicznej. Więcej o akcji – na stronie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X