ZIELONA GÓRA:

By święta były radosne dla każdego. Ruszają wielkanocne zbiórki darów

Powoli rozpoczynają się przygotowania do Wielkanocy. W tym czasie warto pamiętać o ludziach, którzy są w trudnej sytuacji materialnej. Form pomocy jest wiele – to na przykład wsparcie rzeczowe i finansowe.

Pod koniec marca Caritas diecezji zielonogórsko-gorzowskiej przeprowadzi wielkanocną zbiórkę żywności. Włączyło się w nią ponad 1000 wolontariuszy. Będą czekać na darczyńców w ponad 150 sklepach.

Ich obecność w sklepach będzie polegać przede wszystkim na tym, że będą mieli czerwone koszulki z logo Caritas, będą rozdawali ulotki informujące klientów o tym, że taka akcja się odbywa. Również przy linii kas będą zachęcać do tego, żeby wrzucać różne artykuły spożywcze do oplakatowanych koszy. Przede wszystkim te z długą datą ważności. Zachęcamy, aby były to tzw. produkty suche, takie jak ryż, mąka, makaron, także konserwy mięsne, rybne, ale też słodycze – chociażby zające z czekolady, które są miłym akcentem dla naszych podopiecznych, tych nieco młodszych.Anna Maria Fedurek, rzecznik Caritas diecezji zielonogórsko-gorzowskiej

Akcja w sklepach będzie trwała od 29 do 30 marca. W niektórych miejscowościach zostanie przedłużona do 31 marca, jednak wtedy będzie odbywać się na terenie kościołów. Z przekazanych darów wolontariusze Parafialnych Zespołów Caritas przygotują indywidualne paczki dla potrzebujących. – Zupełnie inną paczkę dostaje osoba samotna, która jako jedna prowadzi gospodarstwo domowe, a jeszcze inna będzie paczka na przykład dla rodziny, która ma kilkoro dzieci, w tym jakieś maluszki – dodaje Anna Maria Fedurek.

Niedługo ruszy także Wielkanocna Akcja Caritas. Będzie polegać na rozprowadzaniu świątecznych świec w parafiach i sieci Księgarni św. Antoniego.

Chcemy zaproponować nową formę świecy. Nie będzie to już paschalik, który był kilka lat temu i który promowaliśmy jako tę świecę, którą można zabrać na Wigilię Paschalną do kościoła na poświęcenie ognia. W tym roku świeca ma formę dekoracyjną, na stół wielkanocny bądź w ramach upominku dla najbliższych osób.Anna Maria Fedurek

Świece będą dostępne od niedzieli, 24 marca. Środki z ich dystrybucji organizacja przekaże zarówno do diecezji, jak i do Parafialnych Zespołów Caritas. Część pieniędzy trafi również na wsparcie ludności w Syrii w ramach akcji „Rodzina Rodzinie”. Przez ostatnie dwa lata diecezjalna Caritas pomogła 30 syryjskim rodzinom.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00