ZIELONA GÓRA:

Budżet Obywatelski z ambasadorem i seniorami? PO przedstawia propozycje

Trwa głosowanie w budżecie obywatelskim na 2018 rok. Radni z klubu Platformy Obywatelskiej zasugerowali już kilka zmian. Myślą m.in. o zaangażowaniu większej liczby mieszkańców, w tym konkretnych grup społecznych.

Obecna uchwała w sprawie BO jest efektem działania właśnie Platformy Obywatelskiej. Radni stworzyli projekt, który wprowadzał podział zadań na ogólnomiejskie i okręgowe. Nowe zasady budżetu mieszkańcy mogli poznać na tzw. posterunkach obywatelskich, czyli spotkaniach z radnymi. Wtedy zauważono, że wiedza o BO jest niewielka. Według danych przedstawicieli PO, 30% zielonogórzan nic o nim nie słyszało, a 10% wiedziało, że może zgłosić projekt inwestycji.

Dlatego już na samym wstępie mówimy, że najważniejszą rzeczą jest podniesienie świadomości społecznej, czyli budowanie społeczeństwa obywatelskiego. Rozpoczęliśmy to pierwszy raz w tym roku, idąc z informacją do ludzi. Wiemy, że w tej materii rewolucji nie zrobiliśmy, że jest to proces, który musi trwać latami. I nie może skupiać się tylko na grupie radnych z danego klubu.<span class="su-quote-cite">Robert Sapa</span>

Radni proponują więc, aby w przyszłej edycji aktywnie uczestniczyli wszyscy radni, urząd miasta i organizacje pozarządowe. Budżet obywatelski powinien być również promowany przez lokalne autorytety i media. Poza tym Robert Sapa twierdzi, że należy zaangażować młodzież.

Marcin Pabierowski przedstawił z kolei pomysł utworzenia jednostki w urzędzie miasta – laboratorium innowacji społecznych. Byłoby to biuro do spraw budżetu obywatelskiego działające przez cały rok. W promowaniu aktywności społecznej wśród młodzieży mógłby natomiast pomóc ambasador budżetu obywatelskiego.

Miasto Kraków posiada tego typu rozwiązanie. Tam są wydelegowane osoby, które chcą współpracować. To jest kwestia spotkań we wrześniu właśnie z uczniami, z młodzieżą. Omówienie zadań z tamtego roku, wskazanie błędów, prośba o unowocześnienie strony internetowej, pomysły młodzieży.<span class="su-quote-cite">Marcin Pabierowski</span>

PO planuje też przekształcić uchwałę i zawrzeć w niej budżet obywatelski dla osób starszych.

O ile udało się w naszym przekonaniu uruchomić środowiska w sprawach drobnych, kiedy czują się, że nie zostaną zahukani o tyle wydaje się, że seniorzy nie do końca zostali zaktywizowani. Stąd propozycja, aby nie tylko ich uaktywnić, ale też wyodrębnić w budżecie obywatelskim pewną pulę. Albo seniorzy będą mieli wyłączne prawo do zadysponowania tą kwotą, albo tylko ich głosy będą decydowały o wyborze. Nad tym trzeba się jeszcze zastanowić.<span class="su-quote-cite">Adam Urbaniak</span>

Oprócz tego PO zwraca uwagę na polepszenie jakości obsługi informatycznej. Chodzi o czytelność strony dotyczącej budżetu obywatelskiego i bardziej precyzyjny opis zgłoszonych zadań.

Radni liczą na to, że własnymi doświadczeniami i spostrzeżeniami podzieli się także komisja społeczna, która weryfikowała wnioski mieszkańców.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00