ZIELONA GÓRA:

Budujący sukces „Budowlanki”. Finał Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Budowlanych znów w Zielonej Górze

Niebawem Zieloną Górę zaszczycą swoją obecnością najzdolniejsi uczniowie szkół budowlanych z całej Polski. „Budowlanka” przy ulicy Botanicznej podejmie ich w trakcie centralnego etapu Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Budowlanych.

Zielona Góra jest gospodarzem finału olimpiady po raz drugi w historii konkursu. Wagę wydarzenia dla uczniów i miasta podkreśliła dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych, Małgorzata Ragiel:

Jest to wyróżnienie dla miasta i naszej szkoły, ponieważ żeby zostać organizatorem takiej olimpiady, trzeba składać aplikację i pokonać wiele szkół. W tym roku dostaliśmy taką akceptację. Jest to też duża promocja dla miasta, ponieważ byliśmy organizatorami dwudziestej olimpiady w 2007 roku. W duszy ludzi Zielona Góra została na długo – mija 11 lat, a opiekunowie, którzy byli wtedy z uczniami na olimpiadzie, z radością chcą przyjechać.Małgorzata Ragiel

Olimpiada wymaga od uczniów zarówno wiedzy z zakresu budownictwa, jak i praktycznych zdolności na poziomie szkoły wyższej. Przygotowania do zmagań odbywają się w dużej mierze poza zajęciami.

Materiał wychodzi poza program, który obowiązuje w czasie czteroletniego technikum. Czyli jest to bardzo intensywna praca uczniów poza zajęciami. Uczymy się przynajmniej raz w tygodniu. To ciężka praca, bo tak jak inni mają ferie, my siedzimy podczas ferii po 5, 6 godzin i rozwiązujemy zadania z poprzednich lat.Halina Weber, nauczyciel przedmiotów zawodowych budowlanych w Zespole Szkół Budowlanych w Zielonej Górze

Jednocześnie nauczycielka chwaliła uczniów „Budowlanki” za to, że dobrowolnie biorą udział w zawodach i szybko przyswajają potrzebne informacje, co jest – nomen omen – budujące.

Organizacji finału gratulował szkole naczelnik Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych Urzędu Miasta. Jarosław Skorulski oczekuje, że Zielona Góra zyska na pobycie uczniów. Atrakcją dla olimpijczyków będzie m.in. koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej Zespołu Szkół Budowlanych w Filharmonii Zielonogórskiej i wizyta w Planetarium Wenus.

Praktycznie przez kilka dni cała Zielona Góra zostanie opanowana przez uczestników olimpiady i ich opiekunów. Będzie ich gościć nie tylko Urząd Marszałkowski, Palmiarnia, filharmonia, muzeum, planetarium i oczywiście Zespół Szkół Budowlanych. Ale najważniejsze są same zmagania. Trzymamy kciuki za uczniów z naszej „Budowlanki”.Jarosław Skorulski

Finał Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Budowlanych odbędzie się między 12 a 14 kwietnia. Weźmie w niej udział młodzież z 40 miejsc w Polsce, w tym siedmioro uczniów zielonogórskiej „Budowlanki”. W poprzedniej, trzydziestej edycji konkursu Zespół Szkół Budowlanych zajął drużynowo pierwsze miejsce.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X