ZIELONA GÓRA:

„Budowlanka” wykształci renowatorów zabytków. Z pomocą przychodzi… książę

O tym, że szkolnictwo zawodowe to przyszłość, nie trzeba nikogo przekonywać. Szkoły starają się kształcić uczniów w takich zawodach, które umożliwiają im znalezienie ciekawej, dobrze płatnej pracy. Krok naprzód robi Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego „Budowlanka” w Zielonej Górze. Uruchomi kierunek „technik renowacji elementów architektury”.

Kierunek jest skierowany do młodzieży, która interesuje się historią sztuki i historią, jest utalentowana i otwarta na świat. Mamy pewne doświadczenie i przygotowaną kadrę. Jak państwo wiecie, od dwóch lat jest realizowany duży projekt modernizacji kształcenia zawodowego. Z tego projektu już wcześniej mieliśmy pieniądze na stworzenie kierunku i wyposażenie warsztatów szkolnych.Małgorzata Ragiel, dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego „Budowlanka”

W ramach nauki zawodu uczniowie będą np. poznawać metody i narzędzia odnowy zabytków. Zyskają też możliwość odbywania praktyk zagranicznych w Hiszpanii czy Francji. Gwarantuje to im umowa, którą „Budowlanka” podpisała z księciem Enrique de Villamor, przewodniczącym Stowarzyszenia Dla Tradycji i Kultury Europejskiej APTCE.

Jesteśmy pewni, że ten projekt i ta współpraca jest bardzo ważna z punktu widzenia pracy. Nasz projekt, jako stowarzyszenia, to budowa szlaku kulturalnego, który pokaże historię europejską od IX do XXI wieku. Co ma z tym wspólnego z tym „Budowlanka” i ratowanie zabytków? Nasz cel nie jest tylko kulturalny, ale otworzy drzwi do współpracy ekonomicznej. Umożliwimy pracę młodzieży i nie tylko.książę Enrique de Villamor

Podobna specjalizacja związana z renowacją zabytków istniała w szkole od 2003 do 2010 roku w ramach technikum budownictwa. Przestała funkcjonować po reformie oświaty. Udało się do niej powrócić właśnie dzięki współpracy ze wspomnianym stowarzyszeniem.

Nowy kierunek kształcenia w „Budowlance” ruszy od września 2019 r. Znajdzie się w ofercie dla absolwentów ośmioklasowych szkół podstawowych. Nauka w zawodzie technika renowacji elementów architektury potrwa 5 lat.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00