HOTLUBUSKIE:ZIELONA GÓRA:

Bezpłatny posiłek w szkole dla każdego ucznia? Według Lewicy jest to konieczność [WIDEO]

Czy każdy uczeń powinien mieć prawo do bezpłatnego posiłku w szkole? Według Nowej Lewicy –  owszem. Pomysł ten popierają także działacze Partii Razem, Młodej Lewicy oraz przedstawiciele Związku Nauczycielstwa Polskiego. I to z ich pomocą Nowa Lewica przygotowała na ten temat projekt ustawy.

Dokument trafił już do Sejmu. A jakie są jego główne założenia? Chodzi przede wszystkim o to, żeby wszyscy uczniowie byli w szkolnych murach równi. I najedzeni. Tłumaczy dr Anita Kucharska – Dziedzic, posłanka Lewicy.

Wszystkie dzieci powinny się ze sobą socjalizować, przyjaźnić w poczuciu bezpieczeństwa. Wspólna przerwa i posiłek jest wychowawczy. A oprócz tego po prostu konieczny. 

Równość to jedno. Coraz częściej mówi się także o kryzysie gospodarczym i jak podkreśla Małgorzata Naporska z Partii Razem – dzieci nie powinny być ofiarami kłopotów finansowych dorosłych.

Dzieci są na pierwszej linii frontu i ucierpią przez rzeczy, które nie powinny ich dotykać. 

O tym, że burczenie w brzuchu raczej w nauce nie pomaga jest przekonany także Szymon Grzybowski z Młodej Lewicy. Działacz wspomina także o zaletach zbilansowanej diety.

W szkołach bardzo pomijany jest temat dietetyki i zdrowego odżywiana. Jeśli uczeń nie zje około 12-13 obiadu, to na ostatnich lekcjach brakuje już mu koncentracji. Nie jest w stanie skupić się na tym co mówi nauczyciel, skoro czuje głód. 

Na ten moment autorzy ustawy nie są jednak w stanie podać dokładnych wyliczeń dotyczących całkowitego kosztu bezpłatnych posiłków dla wszystkich zielonogórskich uczniów. Według ogólnopolskich wyliczeń mówi się jednak, że “wsad do kotła” to około 7 złotych na ucznia.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X