ZIELONA GÓRA:

Bezgranicznie kochają matematykę i zostali za to nagrodzeni!

Laureaci konkursu „Matematyka bez Granic” spotkali się na Uniwersytecie Zielonogórskim

Ten konkurs pozwala przekroczyć granice. I te między narodami, i te, które oddzielają od siebie uczniów dobrych i słabszych w nauce. Nie czuć w nim atmosfery niezdrowej rywalizacji, ale współpracę. Chodzi o „Matematykę bez Granic”, która odbyła się już po raz 29. W Zielonej Górze spotkali się laureaci zmagań z regionu lubusko-zachodniopomorskiego.

Co roku w konkursie startują zespoły klasowe ze szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. W tej edycji – ponad 23 tysiące uczniów z 977 klas. Ponad 9 tysięcy młodych entuzjastów matematyki to reprezentanci regionu lubusko-zachodniopomorskiego.

Przewodnicząca krajowego komitetu konkursowego, dr Krystyna Białek podkreśla, że „Matematyka bez Granic” pokazuje wszechstronność zastosowania królowej nauk i uczy współpracy w grupie. Pozwala też każdemu uczniowi poczuć się docenionym.

Przybliża nam matematykę z życia codziennego, pokazuje jej praktyczne zastosowanie oraz przygotowuje do pracy w grupie. Krótko mówiąc, młodzież na sukces pracuje w zespole. A praca zespołowa jest obecnie w cenie, liczy się w przyszłej karierze zawodowej. Konkurs ma za zadanie zbliżyć miasta ze wsią, szkoły publiczne i niepubliczne, pokonać mentalne granice. I to jest cenne, że cała klasa jest laureatem, a nie jedna osoba. Przeciętny uczeń w szkole ma szansę gdzieś zaistnieć.dr Krystyna Białek

Jeden z uczestników – Hubert Silny – ceni sobie też formę konkursu. Uczniowie nie tylko rozwiązują typowe zadania matematyczne, ale muszą również wykazać się znajomością języków obcych. Jedno z zadań jest bowiem sformułowane po angielsku, niemiecku czy włosku i najpierw trzeba przetłumaczyć jego treść.

Były zadania po angielsku, co bardzo mi się podobało, bo lubię angielski i się go uczę. Wszyscy w klasie byli zaangażowani, nikt nie siedział bezczynnie. Wszyscy włożyli serce w ten konkurs. Wydaje mi się, że nikt nie jest geniuszem matematycznym, ale są ludzie, którzy specjalizują się w tej dziedzinie. Chciałbym być dobry z matematyki, ale też umieć wykorzystywać ją w życiu.Hubert Silny

W przyszłorocznej, trzydziestej edycji „Matematyki bez Granic” po raz pierwszy wystartują uczniowie ósmych klas szkół podstawowych.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00