ZIELONA GÓRA:

Bez bałaganu na ulicach i w urzędzie. Uporządkują to e-usługi

Już niebawem wiele spraw urzędowych w Zielonej Górze załatwimy z pomocą telefonu komórkowego i internetu. W sierpniu do użytku mieszkańców będzie oddana aplikacja mobilna i sieciowa. To element projektu „Wdrożenie innowacyjnych e-usług o wysokim poziomie dojrzałości”.

Możliwości aplikacji przedstawił prezydent Janusz Kubicki.

Zgłaszanie różnego rodzaju nieprawidłowości, na przykład z możliwością dołączenia zdjęć. Chodzi o różnego rodzaju uszkodzenia w drodze, chodnikach, bałagany. Te wszystkie rzeczy, które mieszkańcy widzą, będą mogli zgłaszać. Aplikacja będzie wykorzystywała moduły GPS, które są dostępne w każdym z urządzeń w celu zlokalizowania miejsca problemu.Janusz Kubicki

Ponadto aplikacje mają służyć dwukierunkowej komunikacji pomiędzy urzędem lub jedną z jego jednostek a mieszkańcami. Dzięki nim mieszkańcy sprawdzą postęp sprawy, którą załatwiają w magistracie. System pomoże również uregulować zobowiązania wobec urzędu, np. opłacanie podatków lokalnych. Zwiększy też bezpieczeństwo, gdyż będzie udostępniał informacje o zagrożeniach.

Aplikacje wykona firma Sygnity z Warszawy. Odpowiada ona za podobne rozwiązania w innych miastach. W 2009 r. dostarczyła oprogramowanie do Strefy Płatnego Parkowania w Gdyni. Dla wrocławskich wodociągów wykonała natomiast system zarządzania infastrukturą techniczną. Szczegóły pracy nad aplikacjami dla zielonogórzan wyjaśnia Sabina Przybylak.

Rozwiązania będą i webowe, i mobilne. Natomiast jeśli chodzi o interfejsy aplikacji, to one powinny być przynajmniej zbliżone. Łatwo będzie się posługiwać każdą z nich. Aby e-usługi sprawnie udostępnić, będziemy dosyć dużo pracowali nad tzw. backgroundem, tym co się dzieje w urzędzie miasta. Żeby te bazy danych, które są, sprawnie działały, były spójne. One już teraz są zintegrowane, ale będziemy dalej pracowali nad integracją, żebyśmy mogli szybko i łatwo udostępniać informację, która jest gromadzona w urzędzie.Sabina Przybylak

Koszt realizacji zadania to ponad 5 milionów 200 tysięcy złotych.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

SKOMENTUJ ARTYKUŁ

Tagi
Zobacz więcej
Back to top button
Close
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: