ZIELONA GÓRA:

Będzie LUGsusowo! Czym zabłyśnie zielonogórska firma?

Producent opraw oświetleniowych podąża za modą na urządzenia smart. Nie będą to jednak efektowne gadżety, lecz sprzęt, który poprawi komfort i bezpieczeństwo użytkowników. Przedsiębiorstwo LUG Light Factory pracuje nad komputerowo sterowanym systemem oświetlenia.

Nowe oprawy mają dostosowywać się do natężenia światła naturalnego. LUG chce również zaprezentować sieć, dzięki której będzie można oświetlić np. całą ulicę w mieście. System ma być przyjazny dla środowiska.

Chcemy, by nasze systemy oświetleniowe mogły być inteligentne. Teraz wszystko jest smart: telewizor, pralka, piekarnik. Oświetlenie jest wszędzie. Moglibyśmy dodać sensory, spiąć to w sieć, wykorzystywać materiały z kamer monitoringu, natężenie ruchu ulicznego. To wszystko pozwala podłączyć dowolny sygnał zewnętrzny i zaprogramować odpowiednią reakcję oprawy oświetleniowej czy grupy opraw. My próbujemy stworzyć takie oprawy. Pracujemy na źródłach światła typu LED, co obniża poziom zużycia energii elektrycznej.Izabela Wojewoda

Projekt obejmuje wykonanie 40 prototypów opraw oświetleniowych. Powstanie też jeden inteligentny zasilacz. Prezentację urządzeń gotowych do produkcji poprzedzą badania.

To jest dość skomplikowany proces. Sam projekt najpierw jest symulowany w komputerze. Tam są symulacje układów optycznych, oświetleniowych, jak to światło jest rozsyłane. Różnice między symulacją a rzeczywistym pomiarem są rzędu 5%, więc jest to bardzo wiarygodne. Dodatkowo przeprowadzamy symulacje termiczne, ponieważ od blisko pięciu lat produkujemy oprawy ledowe. Tam bardzo ważna dla żywotności jest termika. Od oświetleń ledowych wymaga się żywotności na poziomie 50-100 tysięcy godzin.Kamil Wieczorek

LUG wytwarza oprawy na potrzeby wnętrz fabryk czy przestrzeni miejskiej. Ich urządzenia przyszłości mają wpisywać się w trend tzw. IoT, czyli internetu rzeczy. Mówiąc najprościej – przedmioty codziennego użytku gromadzą i poprzez sieć wysyłają różne dane, by lepiej dostosować się do naszych potrzeb.

Ja osobiście troszeczkę sceptycznie podchodzę do tematu. Nie chodzi o to, że jestem przeciwny, ale boję się, że wszyscy producenci wszystko chcą zrobić IoT. Niedługo pewnie łyżka będzie nam wyliczać kalorie – żartuje Kamil Wieczorek.

Na rzecz bezpieczeństwa systemu oświetleniowego LUG współpracuje z firmą CISCO. Producent technologii, które służą do obsługi internetu, ma pomóc dopracować pomysł, aby do systemu nikt nie mógł się włamać.

Projekt „Innowacyjny zestaw specjalistycznych opraw oświetleniowych do współpracy z inteligentnym systemem zarządzania – od badań do prototypów” jest wart prawie 13 milionów złotych. 45% tej kwoty stanowi dofinansowanie.

Działanie będzie prowadzone do listopada 2018 roku. O jego etapach szczegółowo dowiecie się z całości wywiadu.

Godzina Rektorska – LUG Light Factory

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X