ZIELONA GÓRA:

Barczak, Ronowicz i Nesterowicz w Komisji Rewizyjnej. Radni skontrolują miejskie spółki

Poszerzył się skład Komisji Rewizyjnej rady miasta. Do przedstawicieli klubów radnych Zielona Razem i Platformy Obywatelskiej dołączyli reprezentanci Prawa i Sprawiedliwości oraz Sojuszu Lewicy Demokratycznej – Bożena Ronowicz, Piotr Barczak i Tomasz Nesterowicz. Komisja właśnie w tym, pełnym już składzie skontroluje miejskie spółki: KTBS, Centrum Biznesu oraz Zielonogórskie Zakłady Usług Miejskich.

Najgłośniej na przestrzeni tygodni było o tej ostatniej. Najpierw po samobójstwie głównej księgowej, która w pożegnalnym liście zwróciła uwagę na mobbing oraz nadużycia finansowe w spółce. Chodziło m.in. o wyprowadzanie pieniędzy. Później do radnych zaczęły napływać kolejne informacje o tym, co dzieje się w spółce – od jej pracowników. Na sesji rady miasta również miała zabrać głos zatrudniona tam osoba. Została jednak pilnie wezwana do firmy.

W minionym tygodniu kontrolą w ZZUM zajęła się Państwowa Inspekcja Pracy, swoje śledztwo prowadzi również prokuratura. Działania radnych mają natomiast charakter doraźny. Na pytanie, co dla Komisji Rewizyjnej powinno być priorytetem, odpowiedział m.in. radny Piotr Barczak.

Jest wiele kwestii: od organizacyjnych, po pracownicze, kończąc na finansowych. Kiedy była w ogóle powoływana spółka ZZUM, czyli połączenie zakładu pogrzebowego i Palmiarni, już wtedy podawaliśmy w wątpliwość taką konfigurację. Potem chcieliśmy dokonać sprawdzenia, czy to dobrze funkcjonuje czy nie. Prezydent Kubicki powiedział, że owszem, wszystkich wpuści, ale nie pana Barczaka i panią Ronowicz. Dzisiaj mamy tego skutki – myślę, że gdyby była większa otwartość na to, jak są zarządzane pieniądze publiczne, to na pewno do takich sytuacji by nie dochodziło.Piotr Barczak

Barczak odniósł się również do słów radnej Bożeny Ronowicz z nadzwyczajnej sesji w sprawie ZZUM. Radna PiS wskazywała wówczas sieć powiązań między miejskimi spółkami. Na przykład to, że prezes spółki Centrum Biznesu jest jednocześnie członkiem zarządu i dyrektorem ds. finansowych ZZUM.

Tomasz Nesterowicz z SLD twierdzi, że radni powinni przeprowadzić kontrolę rzetelnie. Należałoby np. sprawdzić całą dokumentację finansową – nie tylko sprawozdania, ale i realizację zamówień i wpływy towaru do Palmiarni.

Moim zdaniem powinniśmy kontrolą objąć 5 lat. Czy wyrywkowo, czy w całości – zakładam, że czas, jaki dostaniemy, nie pozwoli na całościowe sprawdzenie – aby się zorientować, czy taka sytuacja w ogóle miała miejsce. Ja mam nadzieję, że nasze spółki okażą się krystalicznie czyste. Bo gdyby chociaż częściowo potwierdziły się zarzuty, to mielibyśmy w mieście dramat.Tomasz Nesterowicz

Zdaniem radnego, aby do takich sytuacji nie dochodziło w przyszłości, przedstawiciele pracowników spółek powinni mieć możliwość wyboru kandydatów do rad nadzorczych. Jest szansa, że wyznaczeni w ten sposób ludzie będą szybciej reagowali na wszelkie nieprawidłowości. Podobnie powinien zachować się przyszły prezydent miasta.

Komisja Rewizyjna przedstawi sprawozdanie z kontroli do 25 września.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00