ZIELONA GÓRA:

Awaria na sesji, ale uchwały były podjęte. Co dalej ze zdalnymi obradami?

Raport o stanie miasta i udzielenie wotum zaufania prezydentowi Januszowi Kubickiemu to sprawy, jakimi zajęła się rada miasta na wczorajszej sesji. Radni w większości uczestniczyli w obradach zdalnie. Ci, którzy z powodu problemów technicznych nie mieli takiej możliwości, pojawili się osobiście w ratuszu.

Przez zakłócenia transmisji niektóre wypowiedzi, np. słowa prezydenta, były niewyraźne. Pomimo tego sesja odbyła się zgodnie z porządkiem obrad. Radni przyjęli sprawozdanie z wykonania zeszłorocznego budżetu Zielonej Góry i zagłosowali za wotum zaufania dla gospodarza miasta. Przewodniczący rady, Piotr Barczak wyjaśnił, że treść dokumentów omawianych podczas posiedzenia powinna być znana radnym już wcześniej.

Sprawozdanie za rok 2019 prezydent przedłożył do końca marca. Od początku kwietnia radni mieli możliwość zarówno zapoznania się z tym sprawozdaniem, jak i zadawania pytań – czy w formie telefonicznej, czy internetowej. A zatem sama debata, sama dyskusja mogła być przeprowadzona wcześniej, nie tylko dziś. Myślę, że nikt nie czeka na ostatni dzień, chociaż czasem taką mamy mentalność, żeby dopiero wtedy zacząć pytać i rozmawiać.

Problemami technicznymi w trakcie obrad ma się zająć dostawca oprogramowania, któremu zakłócenia zgłaszano już przy poprzedniej sesji.

To utrudnienie było dla nas zaskoczeniem, stąd była godzinna przerwa, żeby z powrotem to uruchomić. Część radnych, która nie mogła połączyć się w sposób teleinformatyczny, miała możliwość przyjścia do ratusza. Zresztą niektórzy z tego skorzystali, a nawet wyszli w trakcie obrad sesji, ale to się zdarza także przy standardowych sesjach. Natomiast mam nadzieję, że połączenie do transmisji będzie polepszone.

Salę obrad w czasie sesji opuścił radny Sławomir Kotylak. Uznał, że udział w niej jest niemożliwy. Wnioskował o przełożenie sesji na następny dzień, ale jego prośba została odrzucona w głosowaniu.

Piotr Barczak, zapytany o to, czy warto powrócić do obrad w ratuszu, odpowiedział, że zagrożenie koronawirusem nie zniknęło, więc bezpieczeństwo jest najważniejsze. Podkreślił też, że większość radnych woli nadal sesję w formie zdalnej.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: