LUBUSKIE:ZIELONA GÓRA:

PO apeluje przed zimą: zajmijmy się smogiem i ogrzewaniem

Okres jesienno-zimowy jednoznacznie kojarzy się z sezonem grzewczym. Powraca wówczas kwestia zagrożenia zanieczyszczenia powietrza tym, co wychodzi z naszych kominów. W związku z tym radni Platformy Obywatelskiej stworzyli apel do samorządu województwa.

Apel dotyczy ograniczenia sprzedaży i używania paliw słabej jakości, takich jak miał węglowy. Ma to zmniejszyć stężenie szkodliwych substancji w powietrzu, m.in. pyłu zawieszonego. Celem inicjatywy radnych jest też nakłonienie do podjęcia intensywnych działań związanych z inwentaryzacją i wymianą pieców w regionie oraz Zielonej Górze. Dotyczy to m.in. wprowadzenia uchwały w tej sprawie.

Ponadto musimy zbilansować politykę finansową, bo tego wszystkiego samorząd może nie udźwignąć. Musimy później na podstawie inwentaryzacji, pewnych programów naprawczych, wnioskować o pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego i z programów rządowych. Cały system działań jest bardzo złożony, a wprowadzenie tej uchwały na szczeblu województwa zintensyfikuje prace. Będą one bardziej merytoryczne, nie będą wycinkowe i okazjonalne.<span class="su-quote-cite">Marcin Pabierowski</span>

Pabierowski dodał, że uchwałę wprowadziło województwo mazowieckie i śląskie.

Warunki środowiskowe w mieście i ich powiązanie z zanieczyszczeniem powietrza zaprezentował Robert Sapa.

Zielona Góra jest może miastem nie najbrudniejszym, ale specyficznym. Charakter uwarunkowania geograficznego – wiemy, że jest to kotlina. Rotacja powietrza absolutnie tutaj nie zachodzi tak, jak byśmy chcieli. Dlatego jest szczególny nacisk, by eliminować źródła zanieczyszczeń. Oczywiście najwięcej tych źródeł mamy z komunikacji, samochodów. Ale nie zapominajmy, że Zielona Góra jest miejscem, gdzie nie wszędzie są rozwiązane problemy, jeśli chodzi o ogrzewanie. Wiemy doskonale, że używa się szeregu urządzeń starych, nie mówiąc już o materiale spalanym.<span class="su-quote-cite">Robert Sapa</span>

Obecność związków siarki, azotu czy metali ciężkich w powietrzu prowadzi do wielu chorób. Są nimi infekcje górnych dróg oddechowych, alergie, astma oraz choroby nowotworowe. Może wystąpić też szok oksydacyjny, czyli niedotlenienie organizmu.

Radni PO oczekują również zabezpieczenia środków na odnawialne źródła energii, wymianę pieców i podłączenie do energetyki cieplnej i gazowej. Koszt jednego pieca to kilka tysięcy złotych. Na obecną chwilę dokładna kwota oraz liczba urządzeń do wymiany jest nieznana.

Apel do sejmiku województwa zostanie ogłoszony na najbliższej sesji rady miasta. PO liczy na poparcie ze strony innych radnych.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00