LUBUSKIE:ZIELONA GÓRA:

Apel duchownych o pomoc szpitalom. Wolontariusze potrzebni m.in. w Zielonej Górze

Biskup diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, ks. Tadeusz Lityński, zaapelował o wsparcie placówek medycznych w dobie pandemii. Koordynacją wolontariatu zajmuje się Duszpasterstwo Chorych i Służby Zdrowia. Jest w stałym kontakcie z dyrektorami i prezesami jednostek ochrony zdrowia.

Potrzeba przede wszystkim osób, które będą mogły nieco odciążyć personel medyczny – wyjaśnia ks. Tomasz Duszczak, diecezjalny duszpasterz chorych.

Potrzeby dotyczą zarówno czynności pielęgnacyjnych związanych z chorymi, jak i innych czynności, na przykład pomocy w mierzeniu temperatury, wypełnianiu ankiet, roznoszeniu paczek dla pacjentów, pomocy w posprzątaniu. Kiedy osoby świeckie czy duchowne będą mogły się włączyć, personel będzie zwolniony z tych czynności, żeby jeszcze bardziej być przy chorych.

Lista placówek medycznych, które oczekują wsparcia, obejmuje m.in. szpitale w Nowej Soli, Zielonej Górze, Torzymiu i Szprotawie. Wolontariusze, którzy chcą pomagać medykom, muszą spełnić odpowiednie wymagania.

To wiek od 18 do 60 roku życia, brak chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca czy nadciśnienie. Zgłaszać się mogą rodzice, którzy mają dzieci powyżej 14. Roku życia czy też osoby, które nie miały kontaktu z chorymi na COVID. Szczególnie zapraszamy opiekunów medycznych, bo na nich jest największe zapotrzebowanie.

Szpitale będą podpisywać umowy wolontariackie z ochotnikami. Do pomocy można zgłosić się poprzez formularz kontaktowy na stronie Duszpasterstwa Chorych i Służby Zdrowia.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: