ZIELONA GÓRA:

Aleja platanów już zdobi centrum miasta [WIDEO]

Już są! Przy ulicy Bohaterów Westerplatte zasadzone zostały platany klonolistne. Tuzin drzew stanął w specjalnych donicach z betonu architektonicznego. Odmiana tych drzew osiąga około 10 metrów wysokości. Co za tym idzie – platany będą idealną osłoną od słońca.

A dlaczego zostały zasadzone w donicach? To wyjaśnia Agnieszka Kochańska, zielonogórski ogrodnik miejski i architekt krajobrazu.

Donica ma ażurowe dno, co pozwoli na przerośnięcie drobnych korzeni do gruntu. Co pozwoli na prawidłowy rozwój. Donice są też dostosowane wielkością do tych drzew. Do tego są one ocieplone styropianem, więc platany nie zmarzną. Dobrane jest też odpowiednio drzewo, bo platany to drzewa miejskie, nadają się do takich warunków. 

Żeby drzewa mogły zostać zasadzone, za łopaty sięgnąć musieli radni miasta. Bo to oni wcielili się tym razem w role miejskich ogrodników. Mówi Paweł Wysocki.

Chodzi o to, żeby było więcej cienia, ale też jest jest przyjemnie. Zieleń przecież nas uspokaja. To, co kiedyś zostało zaniedbane, my teraz naprawiamy. 

Platany w centrum to dopiero początek. Kolejne nasadzenia zaplanowano już w przyszłym roku.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X

Zgłoszenie błędu w tekście

Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: