LUBUSKIE:ZIELONA GÓRA:

„Akcja Czysta Odra” pierwszy raz w międzynarodowym wydaniu

Rusza pierwsza międzynarodowa edycja „Akcji Czysta Odra”. Biorą w niej udział nie tylko społecznicy z Polski, ale również z Czech i Niemiec. Wszyscy mają jeden cel – lokalnie zadbać o środowisko.

„Akcja Czysta Odra” została zapoczątkowana kilka lat temu przez wrocławskiego ekologa Dominika Dobrowolskiego. Każda kolejna edycja przyciąga coraz więcej osób. Wojciech Kołakowski prezes zarządu OSP Cigacice zaznacza, że każda z regionalnych grup będzie sprzątała Odrę w inny sposób, bo zaangażowali się w nią między innymi kajakarze.

My na naszym odcinku sprzątamy brzegi Odry. Wzięliśmy sobie odcinek pięciokilometrowy rzeki plus kawałek rzeki Obrzycy – około 500 metrów. Raczej do wody nie będziemy wchodzić, bo jest to niebezpieczna rzeka, także będziemy sprzątać brzegi Odry. Jeśli chodzi o akcję na naszym terenie to tutaj przy wsparciu “Przystań Tu” będziemy mogli też część wolontariuszy na drugą stronę i niżej, w dół i w górę rzeki przewieźć galarami, także wydaje mi się, że to jest też ciekawa atrakcja, żeby móc coś zrobić pożytecznego i przy okazji przepłynąć się tym galarem, zobaczyć, jak to wygląda z wody.

 

Akcja jest pierwszy raz organizowana w Cigacicach. Wojciech Kołakowski podkreśla jednak, że warto, aby stała się wydarzeniem cyklicznym. Bowiem w wydarzeniu chcą wziąć udział zarówno dorośli, młodzież jak i dzieci.

Na ten moment będziemy mieli około 100 – 120 osób, tyle przewidujemy, z czego 50 – 60 osób myślę, że to będą sami mieszkańcy regionu, tej naszej “pięciowsi” czyli Cigacice, Górzykowo, Górki Małe, Leśna Góra i Nowy Świat. Będziemy mieli około 80 harcerzy z hufca sulechowsko – babimojskiego. Naprawdę będziemy mieli sporą grupę ludzi. Dlatego wierzę, że ten dosyć długi kawałek Odry uda nam się posprzątać.

 

Dziś we Wrocławiu odbyła się inauguracja akcji. Wydarzenie potrwa zaś do 8 maja i w jej czasie uczestnicy mają zamiar posprzątać około 850 kilometrów Odry.

Materiał przygotowała: Izabela Budakowska

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00