ZIELONA GÓRA:

AED – trzy litery, które pomagają ratować. Defibrylatory w całej Zielonej Górze

W Zielonej Górze działa sieć, która może uratować życie. Na terenie miasta znajdują się urządzenia do udzielania pierwszej pomocy – automatyczne defibrylatory zewnętrzne.

AED, czyli automatyczny defibrylator zewnętrzny, to sprzęt przydatny w przypadku nagłego zatrzymania krążenia. Jest prosty w obsłudze nawet dla osoby, która nie ma wykształcenia medycznego. Urządzenie samo analizuje rytm serca osoby poszkodowanej i decyduje o konieczności przeprowadzenia defibrylacji, czyli podania impulsu elektrycznego w celu przywrócenia prawidłowej pracy serca. Do każdego egzemplarza dołączono obrazkową instrukcję, a ponadto część defibrylatorów wydaje komendy głosowe dla osoby ratującej.

Urządzenia znajdziemy w większości zielonogórskich instytucji: szkół, urzędów, na uczelni, w siedzibach straży pożarnej i w innych miejscach publicznych. Łącznie AED umieszczono w 46 lokalizacjach. Jest to element programu „Bezpieczne serce Zielonej Góry sieć AED”. Informacje o nim można znaleźć na Facebooku.

O przeżyciu osoby z nagłym zatrzymaniem krążenia, ratowanej przy pomocy defibrylatora decydują przede wszystkim pierwsze dwie minuty. Z każdą minutą szanse maleją o 10%.

https://www.google.com/maps/d/viewer?mid=1WXrqKMAgKA_kzG5aF6bMiXpaFVA&ll=51.94616478941466%2C15.50251926492706&z=13

Zobacz więcej
Back to top button
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: