ZIELONA GÓRA:

Aby synonimem ferii było bezpieczeństwo. Sprawdź, gdzie jest punkt kontroli autobusów

Wypoczynek czas start! Lubuszanie w końcu się doczekali i to teraz oni będą mieli dwa tygodnie laby. Spora część wyruszy też na zimowiska i w tym miejscu pojawia się zielonogórska policja, która przypomina o bezpieczeństwie.

Zielonogórscy policjanci od soboty, 10 lutego do niedzieli, 25 lutego uruchamiają stały punkt kontroli autobusów. Organizator wyjazd powinien zobowiązać przewoźnika, aby autobus wraz z kierowcą, zanim na miejsce zbiórki, udał się na kontrolę. Stały punkt będzie mieścił się na pętli MZK przy ul. Wrocławskiej i będzie czynny w godz. 7:00 – 9:00. Kierowca po kontroli otrzyma zaświadczenie, które dopuszcza do przewozu dzieci. Protokół kierowca powinien mieć przy sobie i okazać go organizatorowi przed wyjazdem.

Zielonogórska policja przypomina, że niezbędnymi elementami wyposażenia każdego autobusu są:

– gaśnica;

– apteczka;

– tabliczka oznaczająca, że pojazdem podróżuje zorganizowana grupa dzieci lub młodzieży do lat 18 (żółta kwadratowa tablica z czarnym rysunkiem dzieci) – w przypadku „gimbusów” tabliczka z napisem „autobus szkolny”;

– oznaczenie na zewnątrz autobusu – liczba miejsc;

Kontrolując stan techniczny pojazdu policjanci sprawdzają:

– sprawność hamulców;

– układ kierowniczy

– stan opon;

– osie, koła, zawieszenie;

– widoczność;

– ważność badań technicznych;

– światła;

– wycieki paliwa i oleju;

– wyjścia awaryjne z autobusu (drzwi autobusu muszą być otwierane również z zewnątrz).

Poza stałym punktem kontroli nadal obowiązują te same zasady zgłaszania kontroli autokaru. Organizatorzy wyjazdu, opiekunowie czy rodzice, którzy chcieliby, aby policjanci skontrolowali stan techniczny autobusu wyjeżdżającego z dziećmi czy młodzieżą, mogą zgłosić taką prośbę pod nr telefonu 997, 68 4762411 lub 68 4762412.

Zobacz więcej
Back to top button
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: