HOTZIELONA GÓRA:

2020 rok oczami radnych: sukcesy, porażki, priorytety

Jak wyglądał mijający, 2020 rok z perspektywy radnych miasta? Jakie były najważniejsze inwestycje, wydarzenia i sprawy w ciągu ostatnich 12 miesięcy?

Nieuniknionym tematem był z pewnością koronawirus. To z powodu pandemii rada miasta obradowała zdalnie, na odległość odbywały się też lekcje w szkołach. Swoimi spostrzeżeniami z prowadzenia zajęć online podzielił się nauczyciel wiedzy o społeczeństwie i radny Jacek Budziński. Przyznał, że uczniowie chętnie zabierali głos na polityczne tematy.

Wielokrotnie też moi uczniowie – co mogą poświadczyć – zadawali mi pytania dotyczące bieżącej sytuacji. Wielokrotnie dla minie trudne pytania, z uwagi na to, że jestem członkiem Prawa i Sprawiedliwości. Ja akurat nigdy nie ganiłem moich uczniów ani nie prześladowałem ich za poglądy polityczne. Mogli głosić swoje zdania na moich lekcjach i często był to przyczynek do szerszej dyskusji.

W tym roku nie została zorganizowana kolejna edycja budżetu obywatelskiego. – Powiedziałbym, że porażką roku było to, że z powodu COVID-u bardzo wiele inwestycji, nie tylko budżetu obywatelskiego, przesunęło się – uważa Andrzej Brachmański, radny klubu Zielona Razem.

To niewątpliwie jest porażka roku, to trzeba przyznać. Pierwszy sukces roku to jest to, że wszyscy żyjemy. Sukcesem pewnie jest szybka reakcja i prezydenta, i marszałek na to, co działo się na początku pandemii. Sukcesem, czy może szczęściem naszych lekarzy jest to, że COVID w Lubuskiem jest ciągle najmniejszy w kraju.

Ze względu na ognisko zakażenia doszło jednak do ewakuacji Domu Kombatanta. Czterodniową akcję nadzorował wojewoda. Pensjonariusze trafili m.in. do szpitali w Gorzowie i Drezdenku. Zmieniły się też władze DPS-u – nową dyrektor została Wioletta Baziuk.

Kolejny krok przybliżył miasto do budowy południowej obwodnicy. Wojewoda Władysław Dajczak podpisał zgodę na jej budowę. O zasadności i zaletach tej inwestycji mówił radny Koalicji Obywatelskiej, Marcin Pabierowski.

Wyprowadzenie ciężkiego ruchu z Trasy Północnej, wyrzucenie go na zewnątrz miasta, dobre skomunikowanie strefy przemysłowej, Parku Naukowo-Technologicznego, budowy nowego Centrum Badań Kosmicznych, które będzie realizowane przez urząd marszałkowski – ta obwodnica rozwiązuje te wszystkie kwestie.

 

Ten rok upłynął również pod znakiem inwestycji w dzielnicy Nowe Miasto. Zrewitalizowany został park w Zatoniu, powstał również budynek przychodni w Ochli.

Inwestycje związane z przyrodą? Tymi zajmował się niezależny radny Paweł Zalewski. Wraz z przyrodnikami przygotował wniosek o utworzenie zespołu przyrodniczo-krajobrazowego „Dolina Gęśnika”. Drugą inicjatywą były zielone przystanki – zadanie wybrane przez mieszkańców w budżecie obywatelskim. Radny zwrócił też uwagę na tradycje Zielonej Góry i pozytywnie ocenił tegoroczne Winobranie.

Bardziej kameralne, bardziej nastawione na lokalność, na wino. Bardzo ciekawe koncerty lokalnych artystów odbywały się na Placu Teatralnym. Taką formułę moglibyśmy rozwijać. Największą chyba porażką i słabością tego roku jest koronawirus. W mniejszym lub większym stopniu wszystkich nas dotknęły konsekwencje tej pandemii. Wydaje mi się, że będzie to też wyzwanie kolejnego roku.

A czym Wy jesteście zaskoczeni, a może rozczarowani w tym roku? Dajcie znać na radiowym Facebooku.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X

Zgłoszenie błędu w tekście

Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: